Hlavní navigace

Facebook, Google a Bing podpoří IPv6, přechod se blíží

19. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © HAWISCHA - Fotolia.com
Řada významných poskytovatelů připojení i webů přislíbila, že od 6.6.2012 začnou naplno a natrvalo podporovat IPv6. Internetový protokol nové generace tím získá první trvalé uživatele i důležitý obsah.

Sedm globálních poskytovatelů připojení i řada významných zdrojů jako Facebook, Google, Bing nebo Yahoo, přislíbili společnosti Internet Society, že se zapojí do oficiálního spuštění internetového protokolu nové generace. Tato událost navazuje na loňský jednodenní test a dostala oficiální název světové spuštění IPv6 (World IPv6 Launch).

 

„Fakt, že se na účast při světovém spuštění IPv6 chtějí podílet i významné firmy z různých odvětví, ukazuje, že IPv6 už není jen nějakým laboratorním experimentem; existuje a představuje další významný krok ve vývoji internetu,“ řekl Leslie Daigle, ředitel pro IT společnosti Internet Society ve svém oficiálním prohlášení. Internet Society mj. spravuje přidělování internetových IP adres.

 

Internetový protokol IPv6 nahrazuje stávající IPv4, ve kterém začínají docházet volné adresy. Nový protokol není zpětně kompatibilní se starým, proto musí provozovatelé webů použít nový hardware i software, který jej podporuje. IPv6 využívá rozšířený způsob adresování, který umožňuje připojit k Internetu miliardy samostatných zařízení současně.

 

Poskytovatelé připojení se zavázali, že umožní nejméně jednomu procentu svých uživatelů používání adres IPv6, které jim budou sloužit pro přístup k webům dostupným v novém adresním prostoru.

 

Poskytovatelé obsahu, kteří se projektu účastní, se zavázali, že začnou natrvalo podporovat IPv6 na svých hlavních webech od 6. června letošního roku. „Světové spuštění IPv6 představuje zlomový okamžik v dějinách Internetu,“ prohlásil „otec internetu“ Vint Cerf, který nyní pracuje v Googlu. „Google tento upgrade plně podporuje. S radostí sledujeme, jak se všichni přesouvají do internetu 21. století.“

 

K projektu se připojili i dva významní výrobci síťového hardwaru - Cisco a D-Link, kteří se zavázali, že všechny jejich směrovače určené pro koncové spotřebitele budou do 6.6.2012 nový protokol standardně podporovat.

skoleni

 

Světové spuštění IPv6 navazuje na světový den IPv6, který proběhl 8.6.2011. Tento úspěšný test přilákal pozornost více než 400 účastníků z podnikové, státní i akademické oblasti, kteří na jeden den umožnili podporu IPv6 na více než 1000 webech. Kromě celosvětových webů jako Facebook, Google nebo Yahoo, se ho zúčastnil i český Seznam.cz.