Hlavní navigace

Facebook koupil aplikaci WhatsApp

Sdílet

 Autor: © Creativa - Fotolia.com
Společnost Facebook koupila populární chatovací službu WhatsApp za devatenáct miliard dolarů.

Aplikace WhatsApp, jež svým uživatelům umožňuje za 99 centů ročně posílat zprávy, fotografie i videa kontaktům z celého světa, je populární především mezi mladými lidmi, které Facebook podle statistik poslední dobou ztrácí, a to jak v USA, tak v Evropě. Například ve Španělsku je tato služba nainstalovaná na 95 % zařízeních, v Česku však zatím takovou popularitu nezaznamenala. Celkově má aplikace 450 milionů uživatelů (denně se podle odhadů registruje milion lidí), z nichž je 70 % aktivních každý den.

Facebook by díky této akvizici mohl nalákat více mladých uživatelů a také konečně proniknout na trh v Číně, kde je sociální síť na rozdíl od WhatsApp blokovaná.

„Existuje spoustu zpráv o tom, že Facebook ztrácí popularitu mezi mladou generaci,“ napsal Zeus Kerravala, analytik ze společnosti ZK Research. „A WhatsApp je mezi mladými uživateli naopak velmi populární, akvizice by tak mohla Facebooku umožnit rozšíření mezi cílovou skupinu, kterou opravdu potřebuje,“ dodal.

Podle tiskové mluvčí Facebooku však aplikace zůstane i nadále takovou, jakou ji uživatelé znají, a noví majitelé do jejího chodu nijak zasahovat nebudou. Stejně jako Instagram by měla i nadále fungovat samostatně.

I přesto však někteří uživatelé mají obavy o soukromí a německá vláda uživatelům doporučuje z bezpečnostních důvodů přejít k některé z alternativních aplikací. „Tato dohoda by mohla vyvolat problémy s ochranou dat, osobní data uživatelů budou pravděpodobně spojena s daty Facebooku,“ řekl Thilo Weichter, komisař pro ochranu údajů z německého Šlesvicka-Holštýnska. „Pokud budou metadata a obsah komunikací z obou služeb spojeny, mohlo by to být zneužito k reklamním a komerčním účelům,“ dodal Weichter.

Spoluzakladatel aplikace WhatsApp Brian Acton už se chtěl v roce 2009 připojit k Facebooku, společnost ho však do svých řad nepřijala. „Facebook mě odmítl... těším se na další životní dobrodružství,“ napsal tehdy na svém Twitteru. Brzy poté se dal dohromady s ukrajinským přistěhovalcem Janem Koumem a „dalším životním dobrodružstvím“ se Actonovi stalo právě vytvoření aplikace pro bezpečnou a levnou komunikaci.

Společnost Facebook se nedávno poohlížela po koupi chatovací aplikace Snapchat, její zakladatelé však nabídku 3 miliard dolarů odmítli.

Facebook za WhatsApp zaplatil 4 miliony dolarů v hotovosti, 12 miliard v podílu na společnosti a 3 miliardy splatí v akciích v následujících 3 letech.