Hlavní navigace

Facebook neuvedl vlastní telefon, „jen“ prostředí Home

Sdílet

 Autor: © Martyn Williams - IDG
Zvěsti o tom, že Facebook vyvíjí svůj vlastní smartphone, ve čtvrtek ukončil Mark Zuckerberg, spoluzakladatel a generální ředitel Facebooku. Telefony budou dodávat zavedení výrobci smartphonů s Androidem.

HTC FirstSpolečnost ovšem pro uživatele Androidu připravila novou domácí obrazovku a skupinu nových aplikací, které mají z telefonu či tabletu udělat zařízení zaměřené přímo na sociální síť a na interakci s „přáteli“ v ní.

„Telefon nebude,“ oznámil Zuckerberg na akci pořádané při příležitosti představení nové služby. „Místo toho si povíme, jak změnit váš telefon s Androidem na úžasné a jednoduché sociální zařízení.“

Nová domácí obrazovka telefonů, zaměřená na Facebook, bude dostupná nejprve na několika vybraných smartphonech s Androidem, ale později bude i verze pro tablety. Bude se jmenovat Facebook Home a bude fungovat s aplikacemi, které jsou v telefonu již nainstalované, ale vedle nich přidá také novou řadu aplikací souvisejících přímo s Facebookem.

Facebook Home není operační systém, stojí na OS Android a v podstatě je pouhým „obalem“ a další možností, jak si svůj smartphone přizpůsobit svým potřebám. Na Google Play bude nový launcher dostupný od 12. dubna.

„Dnes mají všichni telefony stále u sebe a chtějí vědět, co se děje, nehledě na to, kde zrovna jsou,“ konstatoval Zuckerberg. Poznamenal také, že se na domácí obrazovku svých telefonů lidé dívají tak stokrát denně. „Jde o to zůstat v kontaktu s tím, co se děje v našem světě. Domácí obrazovka je duší telefonu,“ prohlásil.

Díky Home si budete moci prohlédnout aktualizace vašich přátel na Facebooku dokonce ještě před odemčením obrazovky pomocí funkce Cover Feed, která nahrazuje nejen domácí obrazovku, ale také uzamčení obrazovky. Další funkcí, která bude součástí skupiny aplikací, které Facebook vyvinul, je například Chat Head – program, který umožní chatovat s přáteli i ve chvíli, kdy na telefonu děláte něco jiného.

Home bude podle Facebooku fungovat v telefonech HTC One X, HTC One X+, Samsung GALAXY S III a Samsung GALAXY Note II. Toto prostředí bude k dispozici také v očekávaných telefonech HTC One a Samsung GALAXY S4.

„Facebooku jde o to, aby se vnořil hlouběji do operačního systému v mobilních zařízeních a vytvořil širší platformu. Je to hned druhá nejlepší věc, kterou může udělat, když nevyvíjí vlastní operační systém,“ řekl Jan Dawson, analytik ze společnosti Ovum. Dawson také dodal, že tato změna umožní Facebooku lépe sledovat chování uživatelů v mobilních zařízeních a usnadní mu předkládat uživatelům cílenější reklamy.

Byl pro vás článek přínosný?