Hlavní navigace

Facebook pozná, co posloucháte a na co se díváte

24. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © olly - Fotolia.com
Společnost chce svou mobilní aplikaci vybavit nástrojem, který rozpozná aktuálně poslouchanou hudbu či sledovaný film.

Když takto aplikace rozpozná hudbu nebo pořad, uživatel může tuto informaci dále sdílet na svém profilu nebo s vybranými přáteli.

Nástroj, který by měl být k dispozici během několika následujících týdnů, bude ke své práci využívat mikrofon v uživatelských zařízeních. Jakmile uživatel začne psát status, v horní části aplikace se objeví malá animovaná ikona. Pokud se aplikaci podaří rozpoznat zdroj přicházejícího zvuku, může uživatel pomocí této ikony přidat ke svému příspěvku také informaci o sledovaném pořadu nebo poslouchané hudbě.

Facebook uživatele ujišťuje, že nástroj lze kdykoliv vypnout. Stejně tak prý nebude nikde ukládán nahrávaný zvuk. „Pokud budete sdílet hudbu, vaši přátelé dostanou její 30-sekundovou ukázku. V případě televizních seriálů se pak na zdi objeví informace o příslušné řadě a dílu,“ uvedl Facebook v prohlášení.

Společnost bude chtít novou funkcí pravděpodobně nějakým způsobem zužitkovat přes 5 miliard příspěvků spojených s poslechem hudby či sledováním televizních pořadů, které ročně zveřejní uživatelé na svých zdích. Mezi některými uživateli však chystaná novinka budí spíše rozpaky. Zpochybňují například, že funkce bude skutečně dobrovolná. A i přesto, že ji nyní půjde vypnout, v nich prý nástroj nevzbuzuje moc důvěry.

Jako jedna z variant se nabízí využití takto získaných dat pro cílenou reklamu. Facebook by mohl uživatelům nabízet hudbu a pořady přesně podle jejich vkusu. Podobně s uživatelskými daty ostatně Facebook nakládá již nyní.

Myšlenka na vytvoření podobného nástroje není nijak převratná. Na stejném principu funguje již od roku 2002 služba Shazam, která nedávno získala třímiliónovou investici od Sony Music Entertainment. Shazam má asi 450 miliónů uživatelů. Potenciální uživatelská základna nástroje od Facebooku se pochopitelně pohybuje v jiných číslech.