Hlavní navigace

Facebook rozjíždí vlastní kryptoměnu Libra

20. 6. 2019

Sdílet

 Autor: Fotolia © dalebor
Nová blockchainová platební síť vyvíjená Facebookem může podle některých expertů výrazně přispět k masovému rozšíření kryptoměn. Na trhu by se měla objevit už příští rok.

Facebook vstupuje do sféry bankovnictví s novou virtuální měnou a platebním systémem založenými na blockchainu. Facebook tak potvrdil to, o čem se už několik měsíců spekulovalo.

K úschově Libry, jak se bude měna jmenovat, bude sloužit digitální peněženka Calibra, která bude ke stažení v podobě aplikace, přičemž samotnou měnu si bude možno pořídit za běžné peníze, kterými je jištěná.

Transakce však bude možné provádět i v aplikacích WhatsApp nebo Messenger. Spuštění projektu, za kterým stojí bývalý prezident PayPalu David Marcus, se očekává v příštím roce.

„Platební poplatky budou nízké a transparentní, zvlášť jestliže budete posílat peníze mezinárodně,“ jmenuje Facebook jednu z výhod systému, který prý bude schopen zprocesovat tisíce transakcí za vteřinu.

Data o převodech přitom budou oddělená od těch, která sdílíme na sociální síti, stejně jako nebudou sdílena se třetími stranami a nebudou tak prý využívána k dalším účelům jako je například reklama.

Na rozdíl od většiny ostatních virtuálních měn je Libra jištěná běžnou měnou, její hodnotu tak neurčuje pouze nabídka a poptávka. „Bitcoin nepředstavuje dobrou volbu, jelikož je velice rizikový,“ opřel se do konkurence Marcus.

„Navíc, využití Libry nebude podmíněno používáním Facebooku. Tytéž kapacity jako Calibra nabídnou i jiné peněženky, takže si můžete vybrat tu, která vám vyhovuje, všechny budou navzájem provázané.“

Správou blockchainové sítě, v níž Libra poběží, bude pověřena tzv. Libra Association, kterou v současnosti tvoří 27 zakládajících členů, včetně společností jako jsou PayPal, Uber, Visa nebo Mastercard.

Jejich celkový počet by se měl rozrůst na více než sto. Veškeré účty navíc budou prověřovány skrz oficiální doklady typu občanských nebo řidičských průkazů. Bezpečnost transakcí má podpořit také specializovaný zákaznický servis. A pokud by se uživatel přece jen stal obětí podvodu, „veškeré peníze mu budou vráceny“, uvádí Facebook.

Ten není první firmou, která se do vývoje vlastní digitální měny pustila, rozhodně je však tou největší. A jestliže slibuje minimální transakční náklady, otázku vzbuzuje, jakým způsobem bude Facebook z Libry profitovat.

Nepřekvapivě jako dosud z reklam. Dá se totiž předpokládat, že Libra přiláká další uživatele, kterým se reklama bude zobrazovat.

Cloud22

„Pro uživatele bude samotné nakupování bez zadávání údajů z platební karty jednodušší, navíc se díky takové měně otevírá prostor pro obchodníky z rostoucích ekonomik, kteří ani nemusí mít bankovní účet,“ hodnotí Avivah Litan z Gartneru.

Jeho předpoklad dokládá statistika, dle které polovina všech dospělých lidí na světě vůbec nevlastní bankovní účet. Zapojení Facebooku do sféry kryptoměn tak může dle odborníků výrazným způsobem přispět k jejich masovému rozšíření.