Hlavní navigace

Facebook spustil nástroj pro ochranu uživatelů před viry

 Autor: © Facebook
Pokud má uživatel podezření, že byl jeho počítač infikován škodlivým softwarem, může zamknout svůj uživatelský účet a spustit antivirovou kontrolu.
Filip Brůcha 12. 7. 2012

Sdílet

Sociální síť Facebook běžně používá interní skenery pro detekci spamu a škodlivých zpráv, u kterých reálně hrozí, že byly odeslány ze zneužitých uživatelských účtů. Pokud se taková hrozba potvrdí, je daný uživatelský účet zablokován a jeho majitel je vyzván k podstoupení několikastupňového obnovovacího procesu, který zahrnuje také stažení a spuštění antivirového skeneru McAfee Scan and Repair.

Nově Facebook uživatelům umožňuje, aby stejným procesem mohli projít dobrovolně v případě, že mají sami podezření na infikování jejich počítače škodlivým virem. Na rozdíl od interních skenerů však dostávají na výběr ze dvou antivirových řešení. Tím prvním je opět jednoduchý skener McAfee Scan and Repair, alternativu pak představuje Microsoft Security Essentials, který je však plnohodnotným antivirovým produktem vyžadujícím instalaci.

„Pokud se obáváte, že je váš počítač infikován malwarem, můžete navštívit jednu z webových stránek http://on.fb.me/infectedMSE a http://on.fb.me/infectedMcA,“ píše se na oficiálním blogu bezpečnostního týmu Facebooku. Malwarové checkpointy, jak nové nástroje sami nazývají, podle nich představují možnost, jak se aktivně bránit internetovým hrozbám a nečekat na zásah pracovníků Facebooku.

Pokud se uživatel rozhodne pro využití checkpointu McAfee Scan and Repair, nedostane se na svůj účet, dokud není antivirový sken, jehož průběh je zobrazován na stránkách Facebooku, dokončen. Pokud však uživatel zvolí Microsoft Security Essentials, musí před uzamknutím svého účtu potvrdit, že si již stáhl, nainstaloval a spustil sken v rámci samotného programu.

Uživatelé operačního systému Mac OS X jsou při pokusu o využití služby odkázáni na podpůrný web Applu, z kterého si mohou stáhnout jeho vlastní ochranné nástroje a bezpečnostní aktualizace. Stejně tak ale mají k dispozici Sophos Anti-Virus pro Mac Home Edition, který si mohou stáhnout na stránkách AV Marketplace. Tento software je k dispozici pro domácí využití zdarma i na webu výrobce.