Hlavní navigace

Facebook v kauze Cambridge Analytica přistoupil na mimosoudní vyrovnání

30. 8. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Přes čtyři roky trvající kauza má pokračování. Mark Zuckerberg se nejspíš vyhne soudu.

Mateřská společnost Facebooku Meta Platforms souhlasila s urovnáním hromadné žaloby požadující náhradu škody za to, že umožnila britské politické poradenské firmě Cambridge Analytica přístup k soukromým údajům desítek milionů uživatelů Facebooku.

Věříte v užitečnost hyperkonvergované infrastruktury?

Mark Zuckerberg tak nebude muset v kauze táhnoucí se přes čtyři roky před soud. Na jakou částku urovnání Metu vyjde, zatím ani jedna ze stran pře nezveřejnila, aktuální situace je taková, že společně požádaly o přerušení řízení o žalobě na šedesát dní.

S žalobou původně přišla skupina uživatelů vinící Facebook z toho, že na sociální síti umístěná kvízová aplikace This Is Your Digital Life, vytvořená právě společností Cambridge Analytica, sbírala jejich uživatelská data, přičemž potenciálně získala přístup k informacím až o osmdesáti milionech uživatelů. Aplikaci si údajně stáhlo víc než 300 tisíc lidí, přičemž data byla firmou následně využita k vytvoření profilů amerických voličů a jejich zacílení politickými kampaněmi.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Způsob, jakým Facebook sbírá data, popsal v roce 2018 mimo jiné jistý Jonathan Bright. Dle něj informace shromažďované prostřednictvím aplikací sociální sítě, byly co do objemu „enormní“ a zahrnovaly osobní informace o uživatelích, včetně jejich aktivit, dat narození, přihlášení, vzdělání, událostí, o něž projevili zájem, her, které hráli, místa bydliště, zájmů, lajků, online statusů, tagů, fotek a mnoho dalšího.

Po zveřejnění kauzy v roce 2018 společnost Cambridge Analytica zkrachovala, navíc obviněná z toho, že se vměšovala i do britského referenda o Brexitu. Meta od té doby zaplatila miliardy dolarů na pokutách, zejména americké Federální obchodní komisi, která dohlíží na nekalou soutěž, další žaloby v kauze jsou však stále v běhu.

Pokud k aktuálnímu urovnání skutečně dojde, uchrání šéfy Mety, včetně Marka Zuckerberga, před účastí před soudy. K dalšímu projednávání kauzy přitom mělo dojít už 20. září.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.