Hlavní navigace

Facebook vylepšuje ochranu soukromí

19. 2. 2010

Sdílet

Facebooku se za běhu povedlo vylepšit pro svoje uživatele úroveň přístupu k obsahu, který přidávají ke svým komentářům pomocí aplikací od třetích stran a jiných webových stránek.

Dříve uživatelé zvolili pro obsah sdílený pomocí aplikací defaultní nastavení pro ochranu soukromí a toto nastavení bylo poté využíváno u všech takovýchto příspěvků. Zatímco toto výchozí nastavení zůstává, mají nyní uživatelé možnost využít jiný způsob přístupu ke každému příspěvku, který přidávají prostřednictvím aplikace nebo webové stránky, a to případ od případu, vysvětlují zástupci Facebooku.

Například při využití aplikace, která dovoluje uživatelům přidávat k příspěvkům pohlednice, je nyní možné vybrat u kterých přátel chcete, aby se jim tato pohlednice objevila na stěně.

Podrobnější kontrola přístupu je využita u aplikací od třetích stran, externích webových stránek propojených s Facebookem pomocí nástroje Connect system a u mobilní verze této sociální sítě. Některý klientský software, který dovoluje provádět různé Facebook akce, například Seesmic, je také začleněn do nového systému přístupu.

Tato změna je podobného rázu, jako byl v minulosti krok Facebooku, když povolil uživatelům nastavit odlišné bezpečnostní opatření u každého příspěvku, který přidají. Tato kontrola přístupu zahrnuje možnosti „pro všechny“, což znamená, že příspěvek uvidí každý uživatel Facebooku, poté „přítel přítele“ a „přítel“.

Ochrana soukromí na sociálních sítích, která je vždy oblíbeným tématem, byla v minulých týdnech ještě více probírána díky rozladění kvůli sociálnímu nástroji společnosti Google Buzz pro službu Gmail.

Služba Buzz automaticky vytvářela seznam přátel, založený na lidech se kterými uživatel často komunikuje pomocí služeb Gmail a Google Talk. Tento list poté Buzz veřejně odhalil na Google profilu uživatele.  Společnost Google se za to omluvila a řeší tento problém. Více si o něm můžete přečíst v našem článku Služba Google Buzz prý ohrožuje soukromí uživatelů.

Facebook měl v minulosti právní problémy kvůli několik modifikacím, které provedl na konci minulého roku, patřila mezi ně například změna některých informací z profilu na veřejné i když dříve mohly být skryté.