Hlavní navigace

Facebook vytváří úložiště z tisíců Blu-ray disků

Sdílet

 Autor: © Lusoimages - Fotolia.com
Ještě nedávno se zdálo, že se doba optických disků blíží ke konci, alespoň do úterý, kdy společnost Facebook oznámila, že vybudovala úložný systém z 10 000 Blu-ray disků, který schraňuje jeden petabajt dat a je vysoce energeticky hospodárný.

Facebook už minulý rok mluvil o tom, že prozkoumává Blu-ray pro potřeby svého datacentra, toto úterý společnost konečně předvedla prototyp na summitu Open Compute Project v Kalifornii. Systém je navržen k úschově dat, která musí být přístupná jen zřídkakdy, například kopie videí a fotografií uživatelů, které společnost ukládá z důvodů zálohy a v podstatě je chce pouze někam zařadit a zapomenout na ně. Tento systém oproti klasickým úložištím podobných dat, která používá pevné disky, snižuje cenu o 50 procent a využití energie o 80 procent, řekl na summitu Jay Parikh, viceprezident Facebooku pro technickou infrastrukturu. Společnost doufá, že bude časem schopná rozšířit kapacitu systému na pět petabajtů.

Pokud se tento nápad uchytí, mohl by prodloužit existenci odvětví optických disků. „Nahlížíme na to jako na novou oblast požadavků na technologie,“ řekl Jason Taylor, ředitel infrastruktury Facebooku.

Zařízení, které společnost používá, je stále prototypem, ale zahájení produkčních testů by mělo začít ještě tento rok.

Parikh tento systém na summitu předvedl. Z venku vypadá jako obyčejná serverová skříň přibližně dva metry veliká, zevnitř však disky různě pohybují robotické systémy. Disky jsou seřazeny ve stozích a robotický sběrač může disk ze stohu rychle vybrat a přesunout ho do jedné ze 16 mechanik, které má zařízení k dispozici. Podle Taylora se Facebook stále rozhoduje, kterou část svého designu zařadí do projektu Open Compute. Společnost se k projektu připojila před třemi lety.

I další společnosti, včetně AMD, Seagate nebo LSI, v úterý představily technologie, kterými k projektu přispějí. Microsoft oznámil již v pondělí, že přispěje nějakým ze svých návrhů serverů pro cloud.