Hlavní navigace

Facebook zastavil kontroverzní sdílení adres a telefonních čísel

19. 1. 2011

Sdílet

Sociální síť Facebook dočasně zastavila jednu z vysoce kritizovaných vlastností.

V poslední době totiž Facebook umožňoval vývojářům aplikací a webům třetích stran prolinkovaných s uživatelskými profily přistupovat k číslům mobilních telefonů a adresám konkrétních uživatelů. To bylo často kritizováno obránci soukromí a bezpečnosti, kteří poukazovali na možnost získat tak bez problémů osobní údaje a případně je zneužívat pro SMS spamování či krádež identity.

Facebook na blogu proto v tomto týdnu informoval, že se rozhodl tuto funkci suspendovat po té, co získal tzv. „užitečnou zpětnou vazbu“ a chce pracovat na zlepšení pojetí ochrany soukromích dat v tom smyslu, aby si uživatelé byli jasně vědomi, kdy poskytují přístup k takovým údajům, jako jsou adresy či telefonní čísla. Update této funkce má podle Douglase Purdyho z Facebooku přijít co nejdříve, pravděpodobně v horizontu několika týdnů a osobní data pak budou přístupná třetím stranám jen v případě, že si to tak jejich vlastník přeje.

Kontroverzní funkce sdílení telefonních čísel a e-mailových adres byla zprovozněna teprve před několika dny, ale již během nich se objevila řada hlasů, že Facebook kompromituje soukromí svých uživatelů. Např. bezpečnostní firma Sophos predikovala, že kyberútočníci se pokusí exploitovat tuto funkci a začnou získaná data ve velkém měřítku prodávat a to i bez možnosti uživatelů tuto skutečnost nějak ovlivnit. Rozhodnutí Facebooku na pozastavení služby proto experti Sophosu vítají a již nabídli zástupcům sociální sítě návrhy, jak ji změnit a lépe kontrolovat.

Byl pro vás článek přínosný?