Hlavní navigace

Finální Chrome 6: Rychlejší a s novým vzhledem

Společnost Google tento týden uvolnila finální šestou verzi prohlížeče Chrome pro Windows, Mac OS a Linux. Ten má oslovit vyšší rychlostí i novými funkcemi.
Martin Noska 4. 9. 2010

Sdílet

Stalo se tak na výročí dvou let od uvedení první verze Chrome na trh. Šestá verze, uvolněná prostřednictvím standardního kanálu a formou upgradů, mimi jiné opravuje i 16 nově objevených zranitelností a také chybu kernelu Windows, která ovlivňovala prohlížeč. Za nalezené chyby Google vyplatil tentokrát celkem 4 337 dolarů.

Brian Rakowski, ředitel Googlu pro produktový management Chrome, říká, že jeho společnost se po celou dobu vývoje zaměřovala na rychlost prohlížeče a i když se v uplynulých dvou letech změnila řada věcí, stále podle něj platí, že rychlost hraje roli a jedná se o něco, co uživatelé v každém případě ocení. Naopak Sheri McLeishová, analytička Forrester Research, si ale myslí, že rychlost je absolutně nepodstatná, nicméně dodává, že výrobci webových prohlížečů uspořádali závod, v němž se vždy snaží být se svojí poslední verzí nejrychlejší.

Chrome, který byl poprvé uvolněn 2. září 2008, se již od začátku snažil oslovit uživatele rychlostí zpracování JavaScriptu a později pak minimalistickým designem uživatelského rozraní. Chrome 6 je pak podle Rakowského třikrát rychlejší ve zpracování JavaScriptu, než první verze, což podle něj znamená velký posun, ale na dalším zvyšování rychlosti se bude  ještě pracovat.

Mezi novinky, které Chrome 6 přináší, dále patří změny v uživatelském rozhraní, kdy došlo k přesunu některých prvků, jako je například ikona záložek a jiné byly zkomprimovány. Menu je již jen jedno oproti dvěma dřívějším a skryto je prakticky vše kromě nejzákladnějších tlačítek pro surfování, jako je posun mezi stránkami a jejich opětovné nahrání. Podobným směrem přepracovaného uživatelského rozhraní se vydala i Mozilla a podle neoficiálních informací z uniklých screenshotů i Microsoft se svým chystaným IE9 (15. září se při vydání první bety definitivně uvidí, zda je tomu opravdu tak).

Další novinkou v Chrome 6, jíž bylo možné testovat i v srpnové betě, je vylepšená funkce automatického doplňování (Autofill), která usnadňuje opětovné vyplňování takových údajů, jako jsou uživatelské jméno, adresa, telefon či e-mail do webového formuláře. Vyplňovány ale mohou být třeba i čísla kreditních karet při nákupech, ale v těchto případech Autofill vyžaduje souhlas s uchováním čísla pro každou kreditku. Tato funkce není u webových prohlížečů žádnou novinkou, ale vzhledem k tomu, že uchovává citlivá data, stává se častým cílem útočníků a technologie použitá v Chrome 6 by měla být proti praktikám data miningu útočníků více odolná.

Vylepšena byla i synchronizace mezi více prohlížeči na různých počítačích, která nyní zahrnuje i další oblasti, jako je synchronizace rozšíření prohlížeče nebo právě dat pro automatické vyplňování. Čísla platebních karet byla z této služby ovšem úmyslně vypuštěna. Přibyla dále podpora videoformátu WebM nebo doplněk pro prohlížení souborů PDF , který dále prohlubuje integraci s produkty Adobe.

Kromě finální verze Chrome 6 také Google nabízí ke stažení i první oficiální build verze 7, která jako hlavní novinku přinese hardwarovou akceleraci pro vykreslování obsahu. Tu jako první zařadil Apple do browseru Safari a objevit se má i v IE9 od Microsoftu a Firefoxu 4.0 od Mozilly. Více viz článek Chrome 7 nabídne i hardwarovou akceleraci.