Hlavní navigace

Finální Opera 10.5 je venku, Chrome nyní s překladačem

3. 3. 2010

Sdílet

K dispozici je nejnovější verze webového prohlížeče Opera. Jde prý o nejrychlejší prohlížeč vůbec. Google zase do svého Chromu přidává textový překladač a nové prvky ochrany soukromí.

Norská společnost Opera Software počátkem tohoto týdne provedla aktualizaci svého prohlížeče na verzi 10.5. Kromě nového designu a bezpečnostních prvků se Opera 10.5 může pochlubit i výrazně rychlejším zpracováním JavaScriptu. „Téměř ve všech rychlostních testech dopadla Opera 10.5 ze všech nejlépe“ říká generální ředitel Opery, Lars Boilesen. Podle něj je Opera 10.5 díky novému JavaScript enginu Carakan a grafické knihovně Vega nejrychlejším prohlížečem vůbec, alespoň tedy na operačních systémech Windows.

Nejvýraznější změnou v nové verzi prošlo uživatelské rozhraní. Tradiční menu nahradilo jediné tlačítko, karty jsou řešeny podobně jako v prohlížeči Chrome a podporována je i integrace některých nástrojů systému Windows 7, jako např. Aero Glass, Aero Peek a Jump listy.

Zdá se, že nejnovější verze Opery přichází právě včas. Právě v tomto týdnu totiž Microsoft začal distribuovat tzv. ballot screen, nástroj, který uživatelům usnadní výběr výchozího prohlížeče. Opera v současné době disponuje pouze 1,78% tržním podílem a výběrová obrazovka by jí tak mohla velmi pomoci.

O mnoho lépe je na tom prohlížeč Chrome od Googlu. Ten se od svého uvedení v loňském roce může pochlubit trvale rostoucím podílem. Google by chtěl tento trend udržet i nadále a proto prohlížeč poměrně často aktualizuje. Nyní například uvolnil betu páté verze Chromu. Ta je obohacena o integrovaný textový překladač a vylepšenou ochranu soukromí.

Až dosud bylo při překládání textu nutné zkopírovat URL stránky nebo rovnou celý text do služby Google Translate. V beta verzi je překladač přímo součástí prohlížeče. Pokud se při prohlížení webu dostanete na stránku, jejíž obsah je psán v jiném jazyce, než jaký je jazyk rozhraní prohlížeče, bude uživateli nabídnuta možnost překladu stránky do jeho řeči. Google do bety také přidal přizpůsobitelné nástroje pro ochranu soukromí. Sami si nyní můžete určit, kdy a jakým způsobem chcete využít různých komponent prohlížeče, jako jsou cookies, doplňky či vyskakovací okna.

Betu si je možné stáhnout z oficiálních stránek prohlížeče, nicméně k dispozici je kupodivu pouze verze pro operační systémy Windows XP a Vista. Nepodporuje tak nové Windows 7 ani Mac OS X.