Hlavní navigace

Finanční sektor zasáhla série útoků, hackeři matou vyšetřovatele

22. 2. 2017

Sdílet

 Autor: © chanpipat - Fotolia.com
V posledních měsících se na finanční organizace z celého světa svalila vlna organizovaných a sofistikovaných útoků od neznámých hackerů. Nejnovější poznatky vyšetřovatelů ukazují, že v malwaru rozesílaném po bankách jsou záměrně vložena ruská slova, která mají vyšetřovatele svést na špatnou stopu.

Výzkumníci z firmy BAE Systems, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, nedávno získala a analyzovala vzorky malwaru souvisejícího se sérií útoků. Hackerský malware zasáhl 104 organizací ze 31 zemí, přičemž většinou se jednalo o banky.

V malwaru výzkumníci objevili několik příkazů a textových řetězců v ruštině; jazyk je však natolik zvláštní, že jednotlivé fráze byly zřejmě do ruštiny přeloženy pomocí online překladačů. Výsledný text nedává rodilému ruskému mluvčímu příliš smysl.

„V některých případech pozměnil nepřesný překlad celkový smysl slov,“ píší vědci v příspěvku na blogu. „To silně naznačuje, že pro strůjce útoků není ruština rodný jazyk a tedy, že využití ruských slov je ‚falešným signálem‘.“

Zvláštní chování má zřejmě zmást vyšetřovatele útoků. Některé technické důkazy však nasvědčují, že vzorky malwaru a celkově útoky jako takové lze přiřadit ke skupině v odborných kruzích známé jako Lazarus.

Lazarus je aktivní již minimálně od roku 2009 a je viněn z různých útoků proti vládám a soukromým organizacím po celém světě, od Jižní Korey po USA.

Někteří odborníci se rovněž přiklání k názoru, že za útok na Sony Pictures Entertainment z roku 2014, při kterém unikla některá soukromá data a bylo vyřazeno několik počítačů, může právě Lazarus. FBI a jiné americké zpravodajské agentury pak přímo obvinili také Severní Koreu.

Jméno skupiny Lazarus se skloňuje i ve spojitosti s krádeží 81 milionů dolarů z centrální banky Bangladéše z konce minulého roku. V tomto útoku hackeři využili malware k manipulaci s počítači využívanými bankou k přesunu finančních prostředků skrze síť SWIFT. Pokusili se přesunout 951 milionů celkově, ale některé z transakcí selhaly a část se následně úspěšně podařilo zaslat zpět do banky po detekování útoku.

Dříve v únoru malwarový útok zasáhl několik polských bank, útoky mají pocházet z malwarem nakažené stránky polské finanční správy.

Výzkumníci s BAE Systems a Symantecu útoky v Polsku propojili s větší sérií útoků, které započaly již v říjnu. Podobným způsobem došlo k narušení zabezpečení i v národní bance Mexika a největší státem vlastněné bance Uruguaye.

special_kyberutoky

Software malwaru použitý v útocích nese společné znaky s nástroji dříve připsanými skupině Lazarus.

Ruského původu je hned několik hackerských skupin, které se navíc specializují na banky. Tyto skupiny používají přesně cílený druh phishingu (spear-phishing), aby si nejprve v bankách vytvořily pomyslný vstupní bod, pochopily interní procedury, které banka používá, a až poté začaly krást peníze. Výzkum BAE Systems napovídá, že Lazarus se snaží o to, aby jeho aktivita vykazovala podobné rysy jako ruskojazyčné hackerské skupiny.