Hlavní navigace

Finanční technologie, co nám usnadňují dennodenní život

 Autor: garagestock, Syda Productions / Shutterstock.com
Jedna inovační vlna střídá druhou a denně se setkáváme s novými platformami.
PR článek 19. 11. 2020

Sdílet

Finančním technologiím, jimž se dnes zkráceně říká Fintech, zaznamenaly v oblasti finančního průmyslu obrovskou transformaci. Velké změny v tomhle odvětví ovlivňují všechno v našich každodenních životech – od toho, jak platíme za kafe v kavárně, přes způsoby ukládání nebo převádění peněz až po samotné investování. Jedna inovační vlna střídá druhou a denně se setkáváme s novými platformami, aplikacemi nebo službami. Každý z nás potřebuje v životě něco jiného, a proto se vyplatí jednotlivé novinky otestovat a vybrat si, co vyhovuje právě nám.

 

Elektronické bankovnictví

Nejspíš by se hodilo začít internetovým bankovnictvím, které se do našich životů dostalo jako efektivní elektronický způsob, jak zacházet z penězi. Nejdříve jej představily gigantické banky, jako je Citibank nebo Chase v New Yorku, psal se rok 1981. Tím se drasticky změnilo bankovnictví navždy. Z počátečních obav a nedůvěry se stalo on-line bankovnictví vítanou službou většiny domácností, protože ho začaly nabízet víceméně všechny banky. Komu by se chtělo kvůli každé maličkosti stát dlouhé fronty v bankách, vyplňovat šek nebo nepřehledné formuláře? A hlavně, kdo by si nechtěl ušetřit čas, který tráví cestou do banky, z banky a nekonečnými frontami?

 

E-peněženky

Další forma digitálních plateb se dá vysledovat do roku 1997, kdy společnost Coca Cola uvedla první automat na svoje produkty v Helsinkách a dalo se platit přes textové zprávy. To byl prapočátek e-peněženek. Tahle elektronická služba nám umožňuje provádět transakce přes počítač, laptop, tablet nebo i přes chytré hodinky.

Elektronické peněženky se dají dnes používat na klasické transakce, posílání peněz nebo při zábavných aktivitách, například hraní her online nebo nákupech. Mezi velké přednosti patří fakt, že můžeme mít naše finanční prostředky v místní měně a používat obsah e-peněženky na zmíněné transakce, aniž bychom museli dokola zadávat informace ohledně našich platebních karet. Jsou velice rychlé a na rozdíl od bankovních účtů si je můžeme zřídit bezplatně. V bance většinou odeslání platby trvá nějakou dobu, ale v online prostředí funguje vše v reálném čase, tedy žádné zbytečné čekání.

E-peněženky si vysloužily velkou oblibu také kvůli svojí bezpečnosti. Často ani nemusíme znát čísla bankovních účtů a peníze se dají poslat přes e-mail. Obecně by se daly dělit mezi regulované a neregulované. Ty regulované podléhají pravidlům a podmínkám bank konkrétních zemí, a jestliže je používáte, zaplatíte si poplatek za transakci. Naopak ty neregulované nepodléhají těmto orgánům a poplatky jsou znatelně nižší. Rizikem nulové kontroly může být nespolehlivost a s tím spojená rizika. Mezi nejznámější služby v téhle oblasti rozhodně patří Neteller, BigPay, PayPal, Skrill.

Služba Revolut funguje na shodném principu, ale nabízí taky ukládání kryptoměn, kde se dá obchodovat i s akciemi. Nevýhodou je, že tenhle druh není propojený s ostatními peněženkami, takže nemůže svoje peníze posílat, ale ani vybírat.

 

Finanční aplikace

Podobně jako u společnosti Coca Cola se slavná pizzeria Pizza Hut stala průkopníkem v platbě online, kdy se dalo už v roce 1997 učinit objednávku na jejich webových stránkách a zaplatit přes mobil.

Tahle služba se za poslední roky neskutečně rozrostla a teď máme na výběr z celé škály finančních aplikací, které se často specializují na konkrétní aktivity.

Oblíbenými se staly ty rozpočtové. Dokážeme na nich řídit provoz firmy i domácnosti. Jsou intuitivní, ovládat je můžeme z každého zařízení doma nebo za pochodu a naučily se je používat i starší ročníky. Mezi oblíbené patří eÚčty, Speende, My Budget Book, Cash a dnes nejspíš vznikla úplně nová vychytaná apka. Díky statistikám, grafům, rozpočtům, propojením s bankovním účtem, rodinným sdílením a mnoha dalším funkcím se staly našimi dennodenním pomocníky.

Potom je tu druhý typ finančních aplikací, jenž nám umožňují platit jednoduše přes QR kód. Po stažení aplikaci si nahrajeme naši platební kartu nebo víc karet, a při samotné platbě stačí načíst QR kód. Tahle služba se dá využívat při platbách faktur, ale ušetříme čas vypisování dlouhých údajů jako je příjemce, čísla účtu, různé druhy symbolů a tak dále. Ty se automaticky přepíší a navíc tím máme zaručené, že se nedopustíme chyb.

Technologický pokrok v oblasti finančnictví probíhá velmi specifickým způsobem na burzách a v bankovnictví. Jak nás další vývoj bude ovlivňovat na osobní nebo podnikatelské úrovni? Co přinesou trendy roku 2021? Snad nám nové inovace jen budou šetřit čas a nakonec i ty peníze.