Hlavní navigace

Firefox 3.0 versus Internet Explorer 8.0 – jak pokračuje jejich vývoj?

Vývoj dvou největších konkurenčních internetových prohlížečů pokračuje rychlými kroky. Microsoft již vydal první betaverzi, která je k dispozici testerům, Mozilla připravuje k vypuštění verzi beta 4 a říká, že po ní bude před vydáním finální verze Firefoxu 3.0 následovat ještě pátá.
Martin Noska 7. 3. 2008

Sdílet


Vývoj dvou největších konkurenčních internetových prohlížečů pokračuje rychlými kroky. Microsoft již vydal první betaverzi, která je k dispozici testerům, Mozilla připravuje k vypuštění verzi beta 4 a říká, že po ní bude před vydáním finální verze Firefoxu 3.0 následovat ještě pátá.

Čtvrtá betaverze Firefoxu 3.0 měla být údajně poslední a po ní nás již mělo čekat vydání definitivní verze, kterou řada uživatelů vyhlíží nejen pro nové funkce, ale i pro výraznou úsporu paměti, o které jsme informovali například zde. Nyní je však již jasné, že vývoj Firefoxu 3.0 se ještě trochu protáhne, neboť ve verzi beta 4 se vývojářům stále nepodařilo odstranit všechny problémy.

Prodloužení vývoje má údajně podle informací Mozilly zajistit větší kompatibilitu s webovými stránkami a ještě některé nové změny budou moci být reflektovány díky zpětné vazbě uživatelů. S pokračováním vývoje se tedy bude čekat do 18. března, kdy by měly být již získány ohlasy ze čtvrté betaverze a tato zpětná vazba bude moci být zahrnuta do verze beta 5. Přesné datum vydání filní verze stále není známo.

Ani Microsoft nelení a již tento týden vypustil první betaverzi svého připravovaného Internet Exploreru 8.0, která je určena primárně vývojářům a testerům. Do testovacího programu se mohl tentokrát přihlásit každý a i my jsme na našich stránkách přinesli informace o možnosti registrace do tohoto projektu, který byl ovšem díky velkému zájmu rychle obsazen.

I když je Internet Explorer 8.0 beta 1 určen hlavně zmíněným testerům, může si zkušební verzi stáhnout každý a je pouze ochuzen o možnost podávat zprávy ze svého testování přímo Microsoftu. Internet Explorer 8.0 existuje v různých verzí podle operačního systému – od Windows XP SP2, přes Windows Server 2003 SP2 a Server 2003 SP2 x64 Edition, přes verze pro běžné Windows Vista a Windows Server 2008 až po x64 verze těchto dvou nejnovějších operačních systémů od Microsoftu.

Testovací betaverze Internet Exploreru 8.0 je k dispozici ke stažení zde.
Nenechte si ujít:
Firefox 3.0 dramaticky snižuje nároky na paměť

Firefox má téměř 30% podíl na evropském trhu

Internet Explorer 8 Beta 1 je údajně těsně před vydáním

Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (1. část)

Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (2. část)

Google a Firefox bojují proti phishingu

Mezi novinky v Internet Eploreru 8 patří například přepracovaná lišta oblíbených položek, automatický obnova po pádu systémů, přidání nových nástrojů či vylepšený antiphishingový filtr.