Hlavní navigace

Firefox 3.1 nabírá další zpoždění, Mozilla chystá čtvrtou betu

28. 2. 2009

Sdílet

Termín vydání nové verze prohlížeče Firefox se posouvá do druhého kvartálu tohoto roku. Mozilla chce totiž vydat další betu.

Společnost Mozilla informovala o svém záměru vydat další beta verzi prohlížeče Firefox 3.1, čímž se opět posouvá datum jeho vydání. Plná verze by tak měla být hotova až ve druhém čtvrtletí letošního roku, je však nutné počítat i s pozdějším datem. „V příštím týdnu chceme uvolnit beta verzi číslo 3 bez ohledu na její některé nedostatky“ komentoval vývoj prohlížeče Mike Shaver, vicepresident společnosti Mozilla, odkazujíc přitom na nedořešené chyby, jež se týkají podpory JavaScriptu.

„A přibližně šest týdnů poté bude následovat čtvrtá beta, jako nástroj pro další testování javasciptového jádra TraceMonkey, videa a dalších netrpělivě očekávaných vylepšení“ napsal Shaver do zprávy ve fóru společnosti. Rozhodnutí nebylo neočekávané. Již v minulém týdnu Shaver informoval o chybách v TraceMonkey, které mají za následek zpomalené vývoje a posunutí data vydání do druhého kvartálu. 

Po Shaverově rozhodnutí uvolnit třetí betu v jakémkoliv stavu se objevili komentáře od některých vývojářů, zda je správné podmiňovat spuštění nového prohlížeče bezchybnou funkcí TraceMonkey. „Bez TraceMonkey bychom mohli Firefox 3.1 vydat téměř okamžitě či alespoň během jednoho měsíce“ uvedl v minulém týdnu jeden z vývojářů David Baron.

Podle někoho by dokonce čtvrtá beta verze mohla být možností pro přidání některých dalších funkcí. „V tom jsme však velmi konzervativní“ upozorňuje vedoucí projektu Mike Beltzner, který zároveň upozorňuje na přísná kritéria, která by nová funkce musela splňovat. Muselo by se prý ukázat, že je přijetí nové funkce výhodné a nezbytné vydat jakou součást plánované verze 3.1 a ne některé z dalších.

Přestože bylo datum vydání prohlížeče Firefox 3.1 původně oznámeno na konec roku 2008, jeho vývoj probíhal pomaleji, než bylo plánováno a vydání se tedy několikrát přesunulo. Mozilla zatím nestanovila pevné datum ani pro přepracovanou verzi nového Firefoxu. Podle Beltznera však bude snaha uvolnit finální verzi maximálně během druhého čtvrtletí tohoto roku. To samé však říkal i v případě prvního kvartálu.

Kvůli neustálému posouvání data vydání by podle Simona Paqueta, jednoho z vývojářů poštovního klienta Thunderbird, bylo vhodné novou verzi přejmenovat na 3.5. To samé již Mozilla jednou učinila v případě verze Firefox 1.1, která byla nakonec přejmenována na 1.5. „Tímto způsobem bychom uživateli mohli sdělit, že nová verze není jen pouhou aktualizací, nýbrž velkým krokem vpřed“ říká Paquet.

Mozilla čelí stále většímu tlaku ze strany konkurenčních prohlížečů. Tak například společnost Microsoft by mohla svůj Internet Explorer 8, jehož kandidáta na vydání prezentovala koncem ledna, vypustit již během března. A není to tak dlouho, co společnost Apple spustila veřejnou betu Safari 4, téměř o 40% rychlejšího prohlížeče, než je Firefox 3.1.

Byl pro vás článek přínosný?