Hlavní navigace

Firefox 3.6 beta 5 překvapil množstvím novinek

19. 12. 2009

Sdílet

Společnost Mozilla uvolnila pátou beta verzi svého chystaného open source prohlížeče Firefox 3.6. Ta moji jiné rozšiřuje podporu HTML 5 a kaskádových stylů.
Martin Noska 19. 12. 2009

Mozilla se při vývoji Firefox 3.6 beta 5 nezaměřila jen na opravu chyb ze čtvrté bety, ale přidala právě i nové funkce a zlepšila rychlost této verze. Jednou z novinek je snadná uživatelská změna „skinu“ prohlížeče pomocí nových vizuálních témat. Mezi další novinky patří např. možnost asynchronního běhu skritpů, což může zkrátit nahrávání webových stránek, které obsahují více skriptů.

Firefox 3.6 beta 5 je také zajímavý pro webové vývojáře díky tomu, že podporuje řadu nových standardů. Mezi nimi je API založené na HTML5, které standardizuje způsob, jak webové aplikace žádají uživatele o výběr souborů z jeho počítače. Rozšířená podpora kaskádových stylů (CSS, Cascading Style Sheets) zase umožňuje vrstvení více pozadí na sebe. Podporované je nově také komprimovaný souborový formát pro fonty označovaný zkratkou WOFF (Web Open Font Format).

Mozilla také potvrdila, že již 70 % doplňků od třetích stran bylo upraveno tak, aby pracovalo s Firefoxem 3.6, který je postaven na enginu Gecko 1.9.2 a jehož vývoj se podle všeho blíží do finále, neboť pokud v páté betě nebudou objeveny závažné problémy, vývoj pravděpodobně přejde do fáze release candidate a finálního produktu bychom se mohli dočkat buď koncem letošního roku nebo spíše začátkem roku příštího a pak se vývoj zaměří na Firefox 3.7, který má nabídnout další množství novinek, jako třeba oddělení běhu doplňků do samostatného procesu či přepracované uživatelské rozhraní.

Firefox 3.6 beta 5 je k dispozici ke stažení z webu Mozilly a zpětná vazba od uživatelů je vítána. Poslední stabilní verze Firefoxu 3.5.6 byla také vydána v uplynulém týdnu.