Hlavní navigace

Firefox 3.6: Finální verze do konce roku

4. 12. 2009

Sdílet

Společnost Mozilla minulý týden vydala čtvrtou beta verzi svého připravovaného prohlížeče Firefox 3.6. Tento týden vydala prohlášení, že finální verzi vydá na konci tohoto roku.

Minulý čtvrtek tato firma vydala Firefox 3.6 beta 4 poté, co se vývojáři rozhodli, že prohlížeč potřebuje důkladnější testování, než vyjde konečná verze.

"Vzhledem ke skvělé práci při odstraňování chyb zjištěných v beta verzích prohlížeče Firefox 3.6 jsme se rozhodli, že by bylo prospěšné vydat další betu pro více než milion našich betatesterů, aby potvrdili naše očekávání," napsal ve zprávě minulé úterý Mike Beltzner, prezident společnosti Mozilla. "Samozřejmě se těšíme na co největší odezvu na více než 140 oprav oproti minulé verzi beta 3, kterou Mozilla vydala 17. listopadu.

V další zprávě na vývojářském blogu společnosti Mozilla se Beltzner chlubil, že okolo 70 procent Firefox add-onů, jež jsou důležitou součástí úspěchu open source prohlížeče při snaze zmenšovat podíl prohlížeče Internet Explorer firmy Microsoft, bylo upgradováno, takže jsou kompatibilní s verzí 3.6 browseru Firefox.

Zveřejnění čtvrté bety samozřejmě oddálilo vydání finální verze Firefox 3.6, ačkoliv společnost Mozilla se bude snažit vydat ji ještě před začátkem roku 2010, podle pondělní zprávy by měla být k dispozici ke konci prosince. Přitom v září měla firma Mozilla v plánu vydal finální verzi Firefox 3.6 ze začátku listopadu.

Zpoždění data vydání nejsou pro firmu Mozilla nic neobvyklého, nicméně pro ostatní vývojáře softwaru také ne. Například v roce 2008 tvrdila společnost Mozilla, že vydá Firefox 3.5 na konci roku, nakonec však posunula datum vydání až na polovinu roku 2009, jelikož ještě přidávala do prohlížeče několik nových funkcí a měla problémy s několika bugy.

Prohlížeč Firefox měl v listopadu 24,7 procentní podíl na trhu, alespoň podle společnosti Net Applications, která se zabývá internetovými statistikami.

Firefox 3.6 beta 4 je ke stažení ze stránek společnosti Mozilla.