Hlavní navigace

Firefox 4 beta 7 je druhým nejrychlejším prohlížečem současnosti

13. 11. 2010

Sdílet

V testu aktuálních verzí prohlížečů, který uspořádali naši američtí kolegové, obsadila sedmá betaverze Firefoxu 4 druhé místo.

Podle testu našich kolegů z amerického Computerworldu je prohlížeč Firefox 4 téměř třikrát rychlejší než aktuální Mozillou distribuovaná verze 3.6.12. V celkovém testu se pak prohlížeč umístil na druhém místě, když jej předčila pouze alfa verze Opery 11. Testována byla sedmá beta verze Firefoxu 4, která již obsahuje v podstatě všechny funkce, které se objeví i ve finální verzi. Beta 7 tak zahrnuje i nový JavaScriptový JIT (Just in Time) kompilátor, nazvaný JagerMonkey.  

Testování výkonu JavaScriptu probíhalo pomocí benchmarku SunSpider na operačním systému Windows Vista (Business edice). Každý prohlížeč byl otestován hned třikrát, přičemž pro výsledné hodnocení bylo použito průměrné skóre. Hlavní bitvu mezi sebou svedla především trojice prohlížečů. Přední příčky kromě alfy Opera 11 a Firefoxu 4 beta 7 obsadila i beta verze Chromu 8. S výrazným odstupem se do první pětice dostaly ještě prohlížeče Safari 5.02 a beta Internet Exploreru 9.

Pro Mozillu jsou výsledky testu jen dalším potvrzením, že se vydala správnou cestou. Rychlost je ostatně jedním z jejích hlavní marketingových taháků pro Firefox 4 - uživatele v nadsázce varovala, že si budou muset zapnout bezpečnostní pásy. Kromě nového kompilátoru se vývojáři spoléhají na hardwarovou akceleraci či podporu grafického standardu WebGL 3D. Právě do hardwarové akcelerace, která přesouvá některé úkoly z CPU do grafického procesoru, vkládají své naděje i výrobci konkurenčních prohlížečů. Patří mezi ně i Microsoft, který v hodlá IE9 použít rozhraní Direct3D, stejně jako Mozilla ve Firefoxu 4.

Mozilla v poslední době nasadila rychlé tempo. Do konce letošního roku hodlá ještě uvolnit tři další beta verze. Firefox 4 ve své konečné podobě by se pak na trh mohl dostat počátkem roku 2011 (viz článek Firefox 4 se opozdí, finální verze již letos nebude), nicméně Mozilla si pro každý případ stále nechává otevřená zadní vrátka.