Hlavní navigace

Firefox 4.0: Čtvrtá beta přináší hardwarovou akceleraci

29. 8. 2010

Sdílet

Beta 4 ukazuje, jak bude ve Firefoxu 4.0 probíhat organizace panelů a synchronizace profilů. Kromě toho Mozilla v tomto týdnu také uvolnila alfa verzi prohlížeče pro smartphony.

Do předposlední bety Firefoxu 4.0 Mozilla zahrnula již většinu nástrojů, které budou dostupné ve finální verzi. O hlavní slovo se ve čtvrté betě hlásí především nástroj nazvaný Panorama (dříve také Tab Candy), který slouží k organizaci záložek - umožňuje jejich sdružování do skupin a celkově zrychluje přepínání mezi jednotlivými položkami.

Majitelé operačních systémů Windows Vista a 7 si pak také mohou konečně otestovat hardwarovou akceleraci, která je ale ve výchozím nastavení vypnutá, proto je nutná její ruční aktivace. Stejně jako Internet Explorer 9, i Firefox 4.0 spoléhá na vykreslování v režimu Direct2D a pro zvýšení rychlosti se tak o některé operace stará grafický procesor. Co se dalšího osudu nového prohlížeče týče, v říjnu by mělo dojít k vydání tzv. kandidáta na vydání a o měsíc později i konečné verze.

Mozilla v tomto týdnu také uvolnila alfa verzi svého webového prohlížeče pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Fennec 2.0 je postaven na renderovacím jádru Gecko (stejně jako Firefox 4.0) a přináší integrovanou synchronizaci a přirozeně i lepší výkonnost, kterého prý vývojáři dosáhli oddělením uživatelského rozhraní od renderovacích procesů. Dalším mezníkem ve vývoji Fennecu 2.0 bude vydání prví bety 7. září. Datum pro uvolnění finální verze zatím nebylo stanoveno.