Hlavní navigace

Firefox 4 je k dispozici už i pro Android

31. 3. 2011

Sdílet

Po úspěchu s uvedením desktopové verze Firefoxu 4 uvolnila tento týden Mozilla mobilní verzi svého prohlížeče pro OS Android.

Počítadlo sledující počty stažení desktopové verze Firefoxu 4, který byl uvedený v minulém týdnu, se již rychle blíží 50 milionům, což je pro Mozillu velký úspěch. Navázat na něj chce s Firefoxem 4 pro Android, ovšem někteří uživatelé si stěžují na nízkou rychlost a chybějící podporu Flashe.

Mozilla mobilní Firefox původně vyvíjela pod označením Fennec a první alfa verzi pro Android uvolnila loni v srpnu. Následně došlo k přejmenování, aby bylo využito více známé označení Firefox.

Mobilní Firefox 4 přináší nové redukované rozhraní, integrovanou funkci pro synchronizaci záložek, hesel a otevřených panelů mezi dalšími zařízeními a Mozilla také tvrdí, že zvýšila výkon prohlížeče. Firefox 4 je údajně třikrát rychlejší než nativní browser v OS Android a to zejména díky výkonnému JavaScript enginu JaegerMonkey. Nicméně řada uživatelů to vidí jinak.

Uživatel vystupující na Android Marketu pod nickem Andy tvrdí, že start Firefoxu 4 trvá dvakrát tak dlouho, než u defaultního prohlížeče a Oliver dodává, že naopak jde o nejpomalejší browser v historii Androidu. Mobilní Firefox 4 také nepodporuje Flash, ale spoléhá na HTML5, CSS a další webové standardy pro vykreslování videa a animovaného obsahu. To další z uživatelů, Rabi Eli, komentuje slovy – chybí podpora Flashe, odinstalovávám… Několik uživatelů si také stěžuje na nekompatibilitu se svými přístroji a například majitelé smartphonů Nokia Droid tvrdí, že Firefox 4 na jejich telefonech nefunguje.

Firefox 4 pro Android také nabízí rozhraní s více panely, používá stejnou lištu pro zadávání URL adres jako desktopová verze a automaticky nabízí uživateli již dříve zadané adresy. Může být také kustomizován řadou doplňků. Mozilla zatím neplánuje Firefox 4 pro iOS zařízení, jako je iPhone či iPad, protože Apple se jasně vyjádřil, že by tento prohlížeč nezařadil do svého App Store (i když konkurenční Operu nakonec pomocí App Store nabízí a zalekl se pravděpodobně možné stížnosti u Evropské komise). Mozilla proto pro iOS uvolnila jen synchronizační nástroj Firefox Home, který synchronizuje záložky, historii a otevřené panely mezi nativním prohlížečem Applu a desktopovým Firefoxem.

Na rozdíl od desktopové verze Firefoxu 4 pro Windows, Mac OS X a Linux nespustila Mozilla veřejné počítadlo, které by sledovalo počet stažení kopii verze pro Android.