Hlavní navigace

Firefox 4 má na Linuxu problémy s hardwarovou akcelerací

19. 1. 2011

Sdílet

Vydání poslední bety před uvolněním finální verze prohlížeče Firefox 4 potěšilo hlavně uživatele systémů Windows. S linuxovými distribucemi si devátá beta totiž tak dobře rozumí.

Poslední beta Firefoxu 4 přinesla nejen stovky opravených chyb a spoustu nových funkcí, ale hlavně utišila kritiky, kteří Mozille vytýkali příliš dlouhý vývoj nové verze. Ta nyní slibuje, že k uvolnění finální verze prohlížeče dojde v řádech týdnů a nikoliv měsíců. Než se tak skutečně stane, může si každý otestovat právě devátou betu, která je pro majitele operačních systémů Windows, Mac a Linux volně k dispozici na oficiálních stránkách.

Beta 9 nabízí i jeden z hlavních trháků čtvrtého Firefoxu, hardwarovou akceleraci, v tomto směru však mají příznivci open sourcových systémů smůlu. „Snažili jsme se aktivovat OpenGL, zjistili jsme ale, že je většina linuxových ovladačů tak zabugována, že jsme od toho nakonec upustili,“ komentoval situaci jeden z vývojářů prohlížeče. V pořádku byl prý jen proprietární ovladač Nvidie.

Kvůli stávajícím potížím se Mozilla rozhodla omezit práce na rychlejším vykreslování v Linuxu a soustředí se na jiné oblasti vývoje. Do doby, než se podaří problém vyřešit, si mohou zájemci o experimentování s hardwarovou akcelerací v Linuxu sami povolit OpenGL nastavením položek „ayers.acceleration.force-enabled“ na „true“ a „layers.acceleration.disabled“ na „false“. To je jediný způsob, jak si novou funkci otestovat bez nutnosti přechodu na jiný operační systém.