Hlavní navigace

Firefox 4 má větší tržní podíl než IE9, ale záleží na tom vůbec?

30. 3. 2011

Sdílet

Od svého uvedení vytvořil Firefox 4 neoficiální rekord v počtu stahování za den, zatímco IE9 značně zaostává. Je to špatná zpráva pro Microsoft nebo o nic nejde?

Čtvrtou verzi Firefoxu si během prvního dne stáhlo rekordních 8,75 miliónů lidí, takové číslo na svých stránkách alespoň uvádí Mozilla. V celkovém srovnání tak Firefox 4 již nyní představuje asi 3,7 % všech internetových prohlížečů. To je dvakrát více než kolik má Internet Explorer 9, k jehož uvolnění přitom došlo o něco dříve.

S podobným vývojem se v podstatě počítalo. Důvodů je několik. Tím hlavním je však skutečnost, že na rozdíl od ostatních prohlížečů je IE9 určen pouze pro dva operační systémy, a sice Windows 7 a Vista. Firefox 4 je naopak dostupný i pro starší Windows XP, ale také pro linuxové uživatele a Mac OS X od Applu. Nejnověji si prohlížeč od Mozilly mohou dokonce stáhnout i majitelé přístrojů s operačním systémem Android. Vynechání konkurenčních systémů by IE9 ani tak nevadilo, jako spíše ignorace stále nejpoužívanějších Windows XP. Tento svůj krok Microsoft odůvodňuje snahou po vytvoření modernějšího prohlížeče.

Podle některých analytiků může za úspěch Firefoxu 4 i lepší informovanost jeho uživatelů. Šance, že se dozvědí o nové verzi, je u nich prý vyšší, než u příznivců Internet Exploreru. Na druhou stranu lze však předpokládat, že podíl IE9 se bude zvyšovat postupně, zatímco u čtvrtého Firefoxu se již s dalším prudkým nárůstem nepočítá. Celkový podíl IE a Firefoxu navíc podle společnosti Net Applications opět klesal ve prospěch Chromu a Safari. Spokojení tak nakonec nemohou být vývojáři Firefoxu ani Internet Exploreru.