Hlavní navigace

Firefox 5: Co přinese další verze prohlížeče?

5. 4. 2011

Sdílet

Ačkoliv Mozilla se čtvrtým Firefoxem zaznamenává velké úspěchy, nesmí usínat na vavřínech. Naopak by měla výrazně zvýšit své úsilí, aby splnila ambiciózní plán.

Jelikož Mozilla slíbila vydat do konce letošní roku další tři velké aktualizace svého prohlížeče, začala okamžitě po uvolnění Firefoxu 4 pracovat na první z nich. Firefox 5 je tedy teprve v raném stádiu vývoje, takže podoba prohlížeče se může ještě hodně změnit. Některé z jeho funkcí však Mozilla původně plánovala použít již ve čtvrtém Firefoxu. Lze tedy předpokládat, že se objeví právě v další verzi prohlížeče. Stejně tak je ale možné, že Mozilla jejich uvedení opět posune nebo dokonce úplně zruší. S tímto vědomím přinášíme přehled několika funkcí, které by se měly objevit ve Firefoxu 5.

Dva prohlížeče v jednom
Zabudováním nástroje Prism do prohlížeče bude možné umístit zástupce oblíbených webových stránek nebo aplikací přímo do hlavní panelu systému. Web se po použití tohoto nástroje otevře v oknu odděleném od hlavního prohlížeče. Vzhled takového okna si každý uživatel určí sám, buď se zobrazí pouze rám okna nebo také navigační tlačítka či adresní řádek. Své uplatnění by Prism našel například u elektronické pošty - uživatel zůstane přihlášen ke svému účtu i v případě nečekaného restartu počítače.

Bez domovské stránky
Z další verze Firefoxu by mohla zmizet ikona odkazující na domovskou stránku, kterou si nyní určuje sám uživatel. Nebo se alespoň změní její funkce. Pod ikonkou by se nacházela statická stránka, kterou by nebylo možné změnit ani zavřít. Takovou stránkou může být třeba Firefox Start, která obsahuje vyhledávač Google. Stejně tak by ale stránka mohla být stránka propojena se sociálními sítěmi nebo sloužit k zobrazení RSS kanálů.

Propojení se sociálními sítěmi
Další verze prohlížeče by měla obsahovat novou ikonu umístěnou v adresním řádku, která uživateli umožní rychle sdílet odkaz konkrétní webové stránky se svými přáteli na Facebooku či Twitteru. Zajímavá funkce, o jejíž důležitost by se však dalo polemizovat. Prohlédněte si přibližnou podobu tohoto nástroje. https://bug642684.bugzilla.mozilla.org/attachment.cgi?id=522780

Vlastní PDF prohlížeč
Nejde o jednu z nejdůležitějších novinek, ale potěší. Mozilla konečně pracuje na vlastním prohlížeči PDF souborů pro Firefox. Uživatel si tak již nebude muset PDF dokumenty stahovat do počítače (ačkoliv to bude také možné) nebo pro jejich čtení používat pluginy třetích stran.

Byl pro vás článek přínosný?