Hlavní navigace

Firefox 7 přichází s efektivnějším využitím paměti

 Autor:
Mozilla po šesti týdnech opět uvolnila další aktualizaci svého open source prohlížeče Firefox, tentokrát s číslem 7. Mezi hlavní novinky patří snížení nároků na operační paměť.
Martin Noska 28. 9. 2011

Sdílet

Jak se dalo očekávat, za krátkou dobu od vydání Firefoxu 6 nemohla Mozilla zapracovat dostatek změn a tak zde uživatelé najdou opět hlavně opravené chyby z hlediska stability a bezpečnosti a také minoritní tweaky, jako třeba skrývání URL prefixů. Firefox 7 tak byl uvolněn bez přílišných ovací a řada uživatelů pravděpodobně kromě změny čísla v dialogu „O aplikaci“ příliš rozdílů nezaregistruje. Nicméně na rozdíl od Firefoxu 6, který byl skutečně víceméně jen souhrnem oprav, nabízí verze 7 i výrazné vylepšení práce s pamětí, kdy dochází ke snížení nároků a tím i k omezení času potřebného při otevírání nových panelů.

Vývojář Mozilly Nicholas Nethercote totiž v rámci projektu MemShrink výrazně zapracoval na eliminaci chyb práce s pamětí a potvrzuje, že oproti verzím 6 (respektive i 5 a 4) bude Firefox 7 běžně vyžadovat zhruba o 20-30 % méně operační paměti, v některých případech pak dokonce až o 50 % méně. To má pak přinést nejen zrychlení chodu, ale i omezení pádů zejména při otevření mnoha oken či při dlouhodobém běhu prohlížeče.

Za neefektivní využití paměti Firefoxem byla Mozilla již v minulosti kritizována, zejména proto, že ani po uzavření oken nebyla paměť obvykle uvolněna, což degradovalo výkon prohlížeče a mohlo to v extrémních případech vést k pádu či k jeho zaseknutí. Také subjektivní pocit nižší rychlosti oproti konkurenčnímu Chrome se stal víceméně známým faktem. Mozilla se již dříve snažila tyto problémy řešit a například u Firefoxu 3.x práci s pamětí oproti předchozím verzím zlepšila. Zejména pak verze Firefoxu 3, 3.5 a 3.6 pracovaly s operační pamětí poměrně efektivně. Nicméně podle Nethercota se s verzí 4 situace opět zhoršila, zejména díky množství nových funkcí, u nichž ovšem nedošlo k optimalizaci pro práci s pamětí a také díky příliš agresivním heuristikám spojeným s JavaScriptem a s dekódováním obrázků.

Mezi další novinky ve Firefoxu 7 pak patří podpora pro použití 2D Canvasu, dále zmíněné skrývání URL prefixu http:// (s výjimkou prefixů indikujících zabezpečené připojení či ftp), což je ale krok, se kterým již také přišli ostatní konkurenční výrobci a Mozilla místo dřívějšího udávání směru jen následuje směr. Samozřejmě pokud je adresa nakopírována do browseru přímo, zůstává http:// viditelné. Mozilla také zlepšila API pro vývojáře, kteří chtějí optimalizovat svoje weby či zlepšila funkci Firefox Sync pro sdílení historie, záložek či hesla.