Hlavní navigace

Firefox 9 nyní podporuje tablety se systémem Android

 Autor:
Kromě nezbytných oprav nabízí Mozilla i rychlejší zpracování JavaScriptu, nativní podporu pro tablety s Androidem a možná poslední patch pro téměř dva roky starý Firefox 3.6.
Pavel Louda 26. 12. 2011

Sdílet

Firefox 9 vychází podle předpokladů šest týdnů po vypuštění Firefoxu 8 a mimo jiné využívá technologii označovanou jako "type inference". Ta je součástí jeho enginu SpiderMonkey JavaScript, který byl představen v březnu tohoto roku. Ten umožňuje pracovat s kodem JavaScriptu mnohem efektivněji, což vyúsťuje podle výrobce v až o třetinu vyšší výkon (oproti Firefoxu 8) v takových aplikacích, jako jsou on-line hry, weby s bohatým obsahem či pokročilé webové aplikace.

Co se týče bezpečnostních patchů, Mozilla opravuje čest chyb, z nichž čtyři jsou označené jkako kritické, tedy s nejvyšším ratingem nebezpečnosti. Ostatní dvě jsou "high" a "moderate." Nejzávažnější chyby se týkají práce s pamětí a muselo být kvůli nim přepracováno celé jádro aplikace, viz bezpečnostní update  2011-53. advisory.

Opravy se dočkala i verze Firefox 3.6,  u něhož byla znovu upravována chyba týkající se verze pro Mac OS X, jež už jednou byla updatována v rámci zářijové aktualizace. Je možné, že jde o poslední bezpečnostní update pro Firefox 3.6 – od tohoto měsíce totiž Mozilla ativně nabízí uživatelům přechod na novější variantu browseru a je možné, že další podporu prohlížeče ve verzi 3.6 zastaví.

Mozilla také představila novou verzi svého prohlížeče pro platformu Android – s přepracovaným rozhraním pro smartphony a zcela novým pro tablety.

Další verze Firefoxu je naplánována na konec ledna 2012.