Hlavní navigace

Firefox 9 přináší výrazný nárůst výkonu

22. 12. 2011

Sdílet

 Autor:
Nová verze podle Mozilly zpracovává JavaScript až o 36 procent rychleji než její předchůdce. Kromě toho obsahuje i opravy pro několik zranitelností.

JavaScriptový engine SpiderMonkey prohlížeče Firefox 9 používá technologii nazvanou „type inference“, která urychluje generování nativních kódů v kompilátoru JaegerMonkey JIT, jenž je součástí Firefoxu od března letošního roku. Testování prohlížeče prostřednictvím benchmarků Kraken, V8 a SunSpider ukázalo nárůst výkonu v rozmezí 16 až 36 % ve srovnání s šest týdnů starým Firefoxem 8.

Novou verzi ocení i majitelé operačního systému Mac OS X Lion. Mozilla totiž do Firefoxu 9 přidala podporu pro přechod mezi navštívenými webovými stránky pomocí dvou prstů. Ve verzi pro Windows k žádným výrazným změnám rozhraní nedošlo.

V rámci přechodu na novou verzi Mozilla do Firefoxu 9 přidala také opravy šesti zranitelností. Hned čtyři z nich přitom nesou označení „kritické“ a pro uživatele tedy představují největší hrozbu. Vůbec největší význam přikládá Mozilla balíku 23 paměťových chyb, které výzkumníci objevili a opravili v jádru prohlížeče. „Některé z těchto zranitelností mohly za určitých okolností způsobit poškození paměti a teoreticky i posloužit k šíření škodlivého kódu,“ píše Mozilla ve své bezpečnostní zprávě.

Vedle toho vyšla také aktualizace 3.6.25 pro stále podporovaný prohlížeč z roku 2010, která obsahuje upravenou opravu pro chybu ve verzi pro Mac OS X. Samotný prohlížeče Firefox 3.6 má již na kahánku. Mozilla se snaží uživatele přimět k dobrovolnému přechodu na nejnovější verze, k jejichž aktualizaci dochází každých šest týdnů.

Podle očekávání Firefox 9 ještě nepřináší systém tichých aktualizací, na kterém Mozilla pracuje již od léta loňského roku. Nový mechanismus se s největší pravděpodobností objeví až ve Firefoxu 12, jehož vydání je naplánováno na duben 2012.

Byl pro vás článek přínosný?