Hlavní navigace

Firefox dostane výkonnější JavaScriptový engine

Mozilla pracuje na novém just-in-time (JIT) kompilátoru, který by mohl nahradit současnou technologii JägerMonkey.
Filip Brůcha 7. 5. 2011

Sdílet

Mozilla pokračuje ve své opičí tradici a nový kompilátor tak dostal název IonMonkey. Podle wiki stránky projektu je jeho hlavním cílem přinést do SpiderMonkey, javascriptového jádra prohlížeče, řadu nových optimalizací. „Také bude mnohem lépe organizovaný a nabídne explicitní datové struktury typické pro moderní kompilátory,“ říká Mozilla.

Kromě nového kompilátoru se Mozilla v poslední době zaměřila i na další vylepšení. Příznivci anonymního surfování jistě znají projekt Tor. Tato velmi populární funkce byla pro uživatele Firefoxu dlouho dostupná pouze prostřednictvím doplňku Torbutton, který však nemá Mozilla příliš v lásce. Instalace a ovládání nástroje může být pro některé uživatele obtížné a podle Mozilly často i nebezpečné.

Proto dali vývojáři vzniknout Tor Browseru, což je samostatný prohlížeč postavený na Firefoxu, který funkci anonymního surfování obsahuje od začátku. Už tedy není potřeba žádná instalace dalších doplňků. Tor Browser je dostupný pro Linux, Windows a Mac OS X a rozumí si také s USB klíčenkami. Vývojáři chtějí tímto krokem zároveň upozornit na nevhodnost používání samostatného doplňku Torbutton. Tento doplněk odstraní z addons.mozilla.org a na stránce doplňku bude jasně uvedeno, že se jedná o nástroj určený pouze expertům.