Hlavní navigace

Firefox, IE7, Opera a Safari v testu – v čem je který rychlejší?

23. 3. 2008

Sdílet

V uplynulých dnech jsme přinesli několik článků, informující o nových vlastnostech Firefoxu 3.0 a Internet Exploreru 8.0, jejichž betaverze jsou nyní hojně testovány. Poměrně málo se naopak mluví o prohlížeči Safari od Apple, jehož verze 3.1 byla vydaná 18. března. Pojďme se podívat, jak si stojí oproti jiným browserům.

V uplynulých dnech jsme přinesli několik článků, informující o nových vlastnostech Firefoxu 3.0 a Internet Exploreru 8.0, jejichž betaverze jsou nyní hojně testovány. Poměrně málo se naopak mluví o prohlížeči Safari od Apple, jehož verze 3.1, která byla vydaná 18. března, používá výrazně zlepšený vykreslovací engine, který tento prohlížeč značně zrychluje. Pojďme se podívat, jak si stojí oproti jiným browserům.

Protože Safari pro Windows není zdaleka ještě tolik v povědomí, uveďme si o něm nejprve několik základní informace. Tento prohlížeč je postaven na open source enginu WebKit, který používají i prohlížeče v Androidu od Google, v Symbianu a také mobilní verze Safari v iPhonu.

Apple do nové verze Safari přidal podporu HTML 5, která zahrnuje možnosti off-line ukládání, podporu různých médií, CSS animace a webové fonty. Safari 3.1 také opravuje některé z dřívějších chyb, zvyšuje kompatibilitu a přidává i nové funkce, které z něj dělají prohlížeč na vysoké úrovni. Ke stažení je verze pro Mac i PC, má velikost kolem 16 MB a je k dispozici zde: http://www.apple.com/safari/download

Jak si tedy Safari 3.1 vede v testu, který uskutečnil spolupracovník amerického Computerworldu Seth Weintraub, oproti Internet Exploreru 7, Firefoxu 3.0 a Opeře 9?

V době testování bohužel ještě nebyly k dispozici aktuální betaverze dvou posledních zmíněných prohlížečů, nicméně i tak jsou výsledky určitě zajímavé. K testování byl použit Slickspeed a jeho komponenty Dojo 1.0.2, JQuery 1.2.3, MooTools 1.2 Beta 2 a Prototype 1.6.0.2 a naměřené hodnoty jsou v milisekundách – čím menší číslo, tím lepší. Jak ukazuje tabulka, v řadě testů Safari 3.1 překvapivě vede i nad Firefoxem, na posledním místě je pak prakticky ve všech případech bezkonkurenčně Internet Explorer 7.Přesto jsou ale i ostatní prohlížeče pro určité situace vhodnější. Například Opera se vyznačuje zabudovanou možností přímého stahování BitTorrentů, stránky využívající ActiveX od Microsoftu, jako třeba Outlook Web Access v Exchange pak mnohem více sednou Internet Exploreru a Firefox oplývá bohatou škálou doplňků, které bychom u Safari hledali marně, a také exceluje při použití JavaScriptů.

Přesto je ale Safari 3.1 určitě velmi zajímavou alternativou a díky svým schopnostem má potenciál se mnohem více rozšířit. Přinejmenším za zkoušku tato nová verze určitě stojí.

Tyto výsledky je zajímavé srovat s testy Firefoxu 3 beta 4, který podle jiných testerů bezkonkurenčně vítězí nad všemi ostatními prohlížeči, ovšem pravděpodobně jen v určitých testech a jak bylo řečeno, každý z dostupných browserů má své silné i slabé stránky a záleží tedy hlavně na uživateli, co si více oblíbí a na co jej hlavně používá. Celý článek o tomto dalším testu je k dispozici zde.
Nenechte si ujít:
Firefox 3.0 přináší výrazné zvýšení rychlosti, tvrdí testeři!

Pět věcí, kterými vás nadchne Internet Explorer 8.0

Další testovací verze prohlížeče Firefox 3.0 vypuštěna

Firefox 3.0 versus Internet Explorer 8.0 – jak pokračuje jejich vývoj?

Firefox 3.0 má menší nároky na paměť než Opera a IE7