Hlavní navigace

Firefox již nebudou zpomalovat doplňky, slibuje Mozilla

6. 4. 2011

Sdílet

Populární open source prohlížeč Firefox bude nově uživatele varovat před doplňky, které výrazně zpomalují jeho start.

Doplňky pro Firefox jsou na jedné straně dobrou možností, jak zlepšit funkce webového browseru, ale na druhé straně jej mohou i výrazně zpomalit. Mozilla proto vyhlásila tažení proti zpomalujícím doplňkům pro Firefox. Důvodem je pravděpodobně výrazná konkurence ze strany Chrome, ale i Internet Exploreru, které cílí na co nejvyšší rychlost.

Před několika dny proto produktový manažer Mozilly Justin Scott nastínil na firemním blogu strategii, jak redukovat zpoždění způsobená add-ony pro Firefox. Vzhledem k tomu, že výkon prohlížeče je podle něj pro uživatele extrémně důležitý, zejména s ohledem na to, jak rychle startuje a nahrává stránky, stejně tak ale i kustomizace, je potřeba najít vhodný kompromis, jak odlišit ty doplňky, které mají jen minimální vliv na výkon a ty, které prohlížeč výrazně zpomalují, píše Scott.

Podle Mozilly si vyžádá každý nainstalovaný doplněk Firefoxu prodloužení spouštěcího času browseru asi o 10 %. Po nainstalování deseti add-onů se tedy čas spouštění zdvojnásobí. Mozilla proto chce vytvořit automatizované testy výkonu stovky nejpoužívanějších doplňků a veřejně kritizovat ty, které jsou nejpomalejší, aby se jim uživatelé vyhnuli. Mezi nejpomalejší add-ony v současnosti patří údajně FoxLingo Translator/Dictionary a Firebug. Ve spolupráci s jejich tvůrci pak chce Mozilla pracovat na zrychlení takových doplňků. Další varování by se mělo uživatelům objevit v případě, že doplněk prodlužuje start Firefoxu o 25 a více procent. Uživatel také bude muset vyslovit přímý souhlas, pokud nějaký takový doplněk bude chtít instalovat.

Scott očekává, že tyto kroky budou mít výrazný vliv na celkovou rychlost Firefoxu a dají uživatelům současně kontrolu nad jejich doplňky. V současnosti již Mozilla také intenzivně pracuje na vývoji Firefoxu 5, který by se měl díky zrychlení vývojového cyklu objevit pravděpodobně letos v červnu. Více o novinkách, které by měl obsahovat, najdete v článku Firefox 5: Co přinese další verze prohlížeče?

Byl pro vás článek přínosný?