Hlavní navigace

Firefox OS je novou volbou mobilních operátorů

26. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © Geeksphone
O nový mobilní operační systém od Mozilly má vážný zájem nečekaně velké množství mobilních operátorů. Jeho osud však stále můžeme hledat spíš ve hvězdách.

Do Firefoxu OS vkládají někteří mobilní operátoři své naděje poté, co jim nejprve nevyšla sázka na Apple, a následně selhala i spolupráce s Googlem. V prvním případě přišli operátoři o své výdělky z prodeje mobilních aplikací. Svůj omyl se pak pokusili napravit uzavřením spolupráce právě se společností Google, ovšem jediný obchod s aplikacemi ve formě Google Play jim také příliš nepomohl.

Tím se dostáváme k momentálně probíhajícímu veletrhu World Mobile Congress v Barceloně, na kterém velké množství operátorů vyjádřilo svou podporu operačnímu systému Firefox OS. Za všechny jmenujme například Telefónicu O2, Deutsche Telekom, China Unicom, Smart, Sprint nebo Telenor. Ti všichni se chtějí vzepřít současnému duopolu ovládajícímu mobilní trh. Není to přitom tak dávno, co se třeba Telefónica všude chlubila tím, jak jí exkluzivní spolupráce s Applem zvyšuje zisky.

Platforma od Mozilly není první snahou o vytvoření kooperativního operačního systému. Například Symbian kdysi vznikl na popud Psionu, Nokie, Ericssonu a Motoroly. Svou historii mají také systémy vytvořené samotnými operátory. Limo nebo SavaJe jsou však dnes opravdu jen pouhou historií. Vlastně téměř vždy, když operátoři přišli s něčím vlastním, skončilo to špatně. Důkazem toho jsou Push to Talk, Mobile TV nebo MyFaves od T-Mobilu.

Je těžké věřit, že na Firefox OS nečeká stejný osud. K výrobě prvních telefonů s tímto systémem se zatím zavázali ZTE, Alcatel (TCL), LG a Huawei, tedy žádná velká jména. I ta navíc do projektu vstupují zřejmě pouze proto, že chtějí využít touhy operátorů po vlastní platformě, spíše než kvůli zájmu ze strany koncových spotřebitelů.

Nový systém je postaven na HTML5, kolem kterého již podle operátorů existuje určitá komunita vývojářů. Rozhodně se tak podle nich nedá říci, že by se začínalo od nuly. Nástup HTML5 je prý naopak nevyhnutelný. Podobně jako Android má Google Play a Apple má AppStore, bude mít Firefox OS svůj Firefox Marketplace. Tím však veškerá podobnost končí, protože některé aplikace budou distribuovat operátoři, zatímco jiné se k uživatelům budou moci dostat přímo od vývojářů. Platební model je pak zcela otevřený.

V první vlně by se telefony s Firefoxem měly objevit na latinskoamerickém trhu. Z pohledu operátorů jde o logický krok, protože Jižní Amerika není zrovna oblastí, ve které by Apple nějak dominoval. Stejně tak je jistá Evropa, zatímco například v USA se s tamními operátory teprve vedou jednání.