Hlavní navigace

Firefox OS končí, Mozilla mění strategii

8. 2. 2016

Sdílet

 Autor: © ZTE
S vývojem skončí v květnu, aplikace zmizí z obchodu v březnu. Jde o pokračování oznámení vydaného už v prosinci. Vývoj Firefox OS bude zastaven a operační systém zrušen.

Firefox OS skončí ve chvíli, kdy Mozilla vydá (teď už finální) verzi 2.6, stojí mimo jiné v prohlášení jednoho z vývojářů George Rotera. Tato verze je momentálně plánována na 30. května.

Prosincové oznámení o přerušení vývoje ukončilo čtyřleté snažení o vytvoření operačního systému založeného na prohlížeči. Místo toho však společnost hodlá soustředit své síly na projekt do budoucna zajímavější – do internetu věcí.

„Hlavní důvod těchto rozhodnutí je, abychom si byli jisti, že soustředíme naše dostupné prostředky na přivedení síly webu do internetu věcí,“ řekl Roter. Roter byl výrazně specifičtější ve vysvětlování důvodů, proč se Firefox OS ruší, než vedoucí pracovníci v prosinci.

„Vzhledem k několika zavedeným operačním systémům a aplikačním ekosystémům to znamenalo, že jsme se je s naším operačním systémem pokoušeli pouze dotáhnout, a okolnosti nebyly takové, aby Firefox OS mohl uspět na komerčních chytrých telefonech,“ uznal Roter. „Rozhodli jsme se, že abychom mohli uspět v nové oblasti propojených zařízení, musíme se plně soustředit budoucnost a na to, jak můžeme mít co největší dopad na internet věcí.“

Ari Jaaksi, ředitel větve propojených zařízení Mozilly, byl podobně otevřený. „Nedokázali jsme vytvořit lákavý a odlišný produkt pro koncové zákazníky a selhali jsme v budování operačního systému,“ napsal na blog společnosti ve spojení s neúspěšným operačním systémem.

Spolu se zánikem Firefox OS Mozilla 29. března přestane přijímat nové aplikace pro svůj obchod, konkrétně pro webové aplikace, jež běží na Firefoxu na Android, ale překvapivě též na desktopové a tabletové verzi prohlížeče. Jinými slovy, Mozilla kompletně zruší svůj ekosystém aplikací, který tak dlouho tvořila.

Po 29. březnu budou k dispozici jen aplikace pro Firefox OS na smartphonech. Mozilla též skončí s podporou plateb, takže vývojáři si budou muset buď najít jiný způsob, jak si nechat za své aplikace zaplatit, nebo je vydávat zadarmo. S těmito změnami je jen velmi malá pravděpodobnost, že by se vývojáři pokoušeli ještě vytvářet další aplikace pro Firefox OS, nebo je byť jen aktualizovali.

Odklon od operačního systému a příklon k internetu věcí nebyl zcela přesně vysvětlen, přiznal Roter. Dle něj se Mozilla stále pokouší tuto oblast oblast otevřít pro ty, kteří tolik pomohli s vývojem Firefoxu a dalších projektů Mozilly – uživatele samotné.

Cloud22

„Doufáme v otevření tohoto společenského inovačního procesu i někomu jinému, než našim zaměstnancům, v první polovině roku,“ prohlásil Roter.

Většina komentářů k rozhodnutí Mozilly je zatím veskrze negativní. Smrt projektu, ve který věřila spousta uživatelů, je nejen pro Mozillu značně nepříjemná a jistě si tím znepřátelí část z dosud fanaticky věrné uživatelské základny.