Hlavní navigace

Firefox prý vinou Microsoftu přišel o milióny uživatelů

1. 11. 2012

Sdílet

 Autor:
Kvůli více jak roční absenci tzv. ballot screenu v operačním systému Windows 7 měl Firefox přijít o 7,5 procentních bodů ze svého evropského uživatelského podílu.

Podle údajů irské společnosti StatCounter ztratil prohlížeč Firefox od března 2011 do června 2012 7,5 procentních bodů ze svého podílu na evropském trhu. V průměru tak každý měsíc přišel téměř o půl procentního bodu. Během 16 měsíců předcházejících tomuto období přitom podíl Firefoxu klesl jen o 2,3 procentních bodů, tzn. v průměru o 0,14 bodu za měsíc. Od července letošního roku, kdy Microsoft opět zařadil výběrovou obrazovku do Windows 7, propad Firefoxu zpomalil na tři desetiny procentního bodu měsíčně.

Dávat všechnu vinu za výrazný pokles Microsoftu by však nebylo správné. Vždyť ve stejném období, kdy Firefox přišel o svůj podíl, naopak prohlížeč Google Chrome zaznamenal nárůst o 13,7 procentních bodů. Chrome je přitom jedním z prohlížečů, které mají své místo ve výběrové obrazovce. Příliš si nepomohl ani samotný Microsoft, jehož Internet Explorer sice mírně zpomalil svůj propad, přesto se mu v něm nepodařilo zcela zabránit.

Microsoftu zbývají ještě asi 3 týdny, aby zareagoval na námitky vznesené ze strany Evropské komise a zabránil možnému uložení pokuty . Více se dočtete v našem článku Ve Windows 8 bude opět na výběr z několika prohlížečů.

Zatím to pro Microsoft nevypadá zrovna růžově. Komisař EU pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia dal svůj postoj poměrně jasně najevo, když řekl, že společnost musí buď splnit své závazky, nebo čelit následkům. „Je nutné odradit společnosti od pokušení nedostát svým slibům nebo dokonce zanedbávat své povinnosti. Právě pro tyto případy disponuje Komise pravomocí ukládat pokuty,“ řekl Almunia.