Hlavní navigace

Firefox se v Evropě stal nejpoužívanějším prohlížečem

5. 1. 2011

Sdílet

Poprvé v historii se Firefox v Evropě dostal na první příčku mezi webovými prohlížeči a porazil dosud kralující Internet Explorer.

Firefox v prosinci v Evropě podle údajů StatCounteru dosáhl podílu 38,11 %, zatímco Internet Explorer i přes snahu Microsoftu o jeho propagaci dosáhl jen na 37,52 %. Jeho celosvětový podíl je ovšem stále výrazně vyšší a například v Severní Americe se drží na 48,92 % a zde je také poměrně aktivní Safari, neboť díky silné komunitě uživatelů počítačů Apple má podle StatCounderu podíl 10,16 %. Statistika se opírá o výsledky z 3 milionů webů, které měsíčně zaznamenají zhruba 15 miliard návštěv. Údaje o změnách podílů od kalifornské společnosti NetApplications, které zahrnují i vývoj v oblasti operačních systémů, najdete v dnešním článku Windows 7 již ovládly pětinu světa.

Také Google výrazně posílil, neboť jeho podíl v prosinci činil v Evropě podle údajů StatCounteru 14,58 %, zatímco ještě v loňském prosinci to bylo 5,06 %. Google pokračuje v agresivní kampani na prosazení svého browseru, včetně intenzivního advertisingu a největší pokles Internet Exploreru lze přičíst právě přechodu uživatelů na Chrome.

Situace v Evropě je podle zástupců StatCounteru také specifická díky výsledku antimonopolního řízení, které vedla Evropská komise s Microsoftem a jehož výsledkem je nutnost nabídnout uživatelům Windows výběr mezi dostupnými prohlížeči, kterých je v nabídce 11. Podle aktuální dohody bude Microsoft povinen tento výběr nabízet ještě po dobu následujících čtyř let.