Hlavní navigace

Firefox: Zpomalený cyklus aktualizací mohou využít nejen firmy

27. 9. 2011

Sdílet

 Autor: © HaywireMedia - Fotolia.com
Ačkoliv Mozilla své nefiremní zákazníky vyzývá, aby pro Firefox nadále používali zrychlený aktualizační systém, nemá žádné možnosti, jak jejich rozhodování ovlivnit.

Mozilla v minulém týdnu představila nový aktualizační cyklus vytvořený speciálně na přání firemních uživatelů prohlížeče Firefox, kteří si již dlouho stěžují, že se šestitýdenní aktualizační systém nehodí do jejich pracovního prostředí. Prostřednictvím nového kanálu ESR (Extended Support Release) chtějí vývojáři distribuovat novou verzi Firefoxu jednou za 30 týdnů a častěji vydávat pouze bezpečnostní opravy.

Třebaže jde ale o novinku určenou výhradně firemním uživatelům, Mozilla zřejmě nedisponuje žádným technickým řešením, jak v používání 30týdenního cyklu zabránit běžným uživatelům, kterým může takové řešení vyhovovat. Mozilla se proto takové uživatele snaží odradit alespoň slovně.

„Chceme zdůraznit, že jde o explicitní volbu. Nemůžeme ESR doporučit pro individuální použití,“ varuje Kev Needham z Mozilly, který však zároveň připustil, že kontrolovat chování uživatelů by v tomto případě bylo velmi obtížné, ne-li nemožné. „Neexistuje žádný způsob, jak ESR zpřístupnit pouze podnikům,“ souhlasí s ním konzultant Mike Kaply, který se specializuje na psaní add-onů a jejich přizpůsobení pro firemní uživatele.

Širokému přijetí nové edice mezi běžnými uživateli chce Mozilla zabránit také tím, že jí mezi nimi nebude nijak propagovat. Podrobné informace o nové verzi budou například dostupné pouze na wiki stránkách určených firemním uživatelům.