Hlavní navigace

Firefox ztrácí přízeň open source komunity

Vývojáři některých velkých open source projektů začínají dávat před Firefoxem přednost prohlížeči Chrome od Googlu.
Filip Brůcha 18. 6. 2010

Sdílet

Jedním z významných projektů, který dal Firefoxu vale, je operační systém Ubuntu 10.10. Výchozím prohlížečem jeho edice pro netbooky totiž nebude Firefox, jak se původně očekávalo, ale prohlížeč Chrome, který se v poslední době těší rostoucí popularitě. Výchozím prohlížečem pro všechny ostatní edice zůstane Firefox i nadále.

Další rána pak pro Firefox přišla počátkem tohoto týdne, když generální ředitel společnosti Flock na svém blogu oznámil, že další verze stejnojmenného prohlížeče bude postavena na platformě Chromium. Služeb Firefoxu přitom společnost využívala dlouhých šest let. Podle neoficiálních informací za výměnnou stojí touha po větší rychlosti.

Hlavním důvodem bude pravděpodobně to, že jak Flock, tak i Ubuntu se poohlížejí po platformě, která je již připravena pro nasazení do mobilních přístrojů. Mozilla sice na mobilní verzi Firefoxu již nějaký čas pracuje, což s povděkem kvituje mnoho vývojářů, nicméně mobilnímu potenciálu Chromia v současné době jednoduše nemůže konkurovat. Chromium navíc disponuje rostoucí galerií rozšíření, což dělá prohlížeč ještě atraktivnějším.

Měl by se tedy Firefox začít bát o svůj podíl? To zatím ne. Podle posledních údajů se podíl Firefoxu pohybuje kolem třiceti procent, zatímco Chrome představuje pouhých 7 % všech prohlížečů. Do budoucna by se však měl mít rozhodně na pozoru.