Hlavní navigace

Firemní data na serveru, nebo v cloudu: Pro co se rozhodnout?

28. 10. 2011

Sdílet

O cloud computingu se v článcích a rozhovorech na téma trendů v IT obvykle mluví ve spojení s velkými společnostmi či korporacemi – cloudy pro ně představují výhodné a spolehlivé řešení.

Případě malých a středních firem už ale odpověď na otázku, zda mohou i ony využívat předností cloudových technologií, není tak jednoznačná. To, zda je cloud skutečně vhodným řešením pro všechny firmy bez rozdílů velikosti či předmětu jejich podnikání a zda je tedy právě pro vaši firmu vhodnějším řešením server nebo cloud, se můžete dozvědět v následujících řádcích.

Cloud computing a jeho výhody
I přes svůj nepřeložitelný název dodávající punc něčeho složitého, je princip cloud computingu v zásadě naprosto triviální. Hlavním účelem je udělat z informačních technologií něco, co lze používat stejně jednoduše, jako například elektřinu. Cloud může být jedním z řešení počátečních investic do IT v případě podnikatelů nebo majitelů malých a středních firem. Mohou díky němu lehce nastavit e-maily a kalendáře, komunikaci či sdílení potřebných dokumentů. S cloudy tedy naráz získají vše, co firma potřebuje: hardware, software, čas IT odborníků, údržbu, podporu, aktualizace, a to vše ve formě služby, za pravidelný měsíční poplatek. Jeho výše je stanovena v závislosti na počtu uživatelů. Firma pak hradí pouze to, co skutečně využívá, tzn. počet přesně stanovených licencí v závislosti na počtu zaměstnanců, kteří se službami pracují, přičemž jejich počet může být změněn (třeba i dočasně). Rozsah nabídky a flexibilita dodavatelů jsou v této oblasti opravdu široké.

Na otázku, zda se vám přechod na cloud vyplatí již dnes, je také odpověď docela snadná. Nezbytným základem ICT v každé firmě je minimálně elektronická pošta, popřípadě sdílení a ukládání dokumentů, potřebných ke komunikaci v rámci firmy. Tyto služby jsou již v cloudu běžně dostupné. Ani s cenou si není třeba lámat hlavu, využití balíčků nastavených služeb váš firemní rozpočet rozhodně nezruinuje. Jejich cena se pohybuje řádově od jednoho až dvou set korun za uživatele měsíčně. Základní balíček služeb pak obvykle zahrnuje poštovní schránku dostatečné velikosti až několik desítek gigabajtů na jednoho uživatele, dále řešení pro sdílení kalendáře, úkolů a kontaktů, včetně populární push synchronizace s chytrými mobilními telefony, bez nichž si dnes už jen málokdo dovede svou práci představit.

Cloudové služby ale nabízejí i náhradu serverové aplikace, která dává firmě možnost snadno vybudovat vlastní zabezpečený intranet a prostor pro sdílení dokumentů, či nástroje pro efektivní online spolupráci a komunikaci. A to ať už jde o komunikaci hlasovou, obrazovou či textovou komunikaci, dostupnou nejen na počítačích, ale i v mobilních telefonech, již ocení zejména společnosti, jejichž zaměstnanci tráví většinu svého pracovního času mimo kancelář. Velmi efektivní muže být také při pořádání videokonferencí a při virtuálních školeních. Takový způsob komunikace využívají i firmy s více pobočkami či takové, které spolupracují s externími konzultanty.


Užitečné služby nezapomínají ani na správu
Cloud je příhodnou alternativou i pro malé a střední firmy, které rychle vyrostly a nedisponují uceleným přehledem a řešením pro správu svých počítačů a jejich softwaru. Užitečné by se pro ně mohlo ukázat například řešení Windows Intune, se kterým v rámci měsíční předplacené služby získají možnost monitorování, správy a inventarizace počítačů a nemusí již dokupovat žádný další software, servery nebo jiného příslušenství. Kromě toho pak firma v rámci předplatného získá také „upgrade“ licenci na systém Windows 7 Enterprise a licenci na bezpečnostní software. Firmě se tedy nabízí ucelené řešení a možnost používat mnoho technologií dostupných v nejvyšší verzi systému Windows. Při pořízení cloudové služby můžete získat také webové i kancelářské aplikace, použitelné například pro nenáročnou tvorbu a editaci dokumentů přímo v okně webového prohlížeče. V rámci měsíčních poplatků jsou dokonce zahrnuty i licence na Microsoft Office 2010 Professional Plus a kupříkladu Microsoft přitom dostupnost všech svých cloudových služeb garantuje měsíčně na úrovni
99,9 procent.

Výhody serveru
Z již vyřčeného vyplývá, že využívání cloudových služeb může být pro malé a střední firmy velmi přínosné a jejich prostřednictvím lze dosáhnout výrazného snížení nákladů. Přesto jsme se zatím ještě nezabývali otázkami, jak lze ošetřit provoz obchodních aplikací, zálohování a archivaci dat, sdílení tiskáren nebo ukládání velkého objemu dat. Každá firma musí hledat vhodné řešení a technologie, ve většině případů v rámci své lokální sítě. A právě pro tyto situace je stále ještě nejvhodnějším řešením pořízení lokálního serveru, který tyto úkoly zvládne pokrýt. Pod pojmem server bychom neměli hledat žádnou složitou správu a nutnost IT specialisty, který bude systém spravovat - to v žádném případě nemusí být pravidlem. S vyřešením těchto starostí může pomoct například rodina Windows Small Business Server 2011, která je určena právě podnikatelům a malým společnostem a poskytuje jim spolehlivé prostředí Windows Serveru s možností správy pomocí jednoduchých průvodců a nástrojů.

Používání těchto produktů je snadno zvládnutelné i pro méně zkušené uživatele. Nejdůležitější výhoda využití serveru v porovnání s běžným stolním počítačem tkví hlavně ve stabilitě a vyšší bezpečnosti provozu.

A není možné mít výhody obojího?
Produktovým řešením, které na tuto otázku v jistém smyslu dává kladnou odpověď, je Windows Small Business Server 2011 Essentials (SBSE) určený pro prostředí do 25 uživatelů. Řešení je připraveno na propojení s cloudovými službami Office 365. Jednoduchou správu uživatelských účtů mohou zákazníci využívat přímo z lokální konzole SBSE a společné nasazení SBSE a Office 365 pomáhá zjednodušovat IT prostředí integrací mezi plnohodnotným lokálním serverem a online službami pro spolupráci a komunikaci. Windows Small Business Server 2011 Essentials navíc tyto zajímavé služby nabízí za zajímavou cenu. Pro další informace o tomto řešení navštivte www.microsoft.cz/sbs.

Autor pracuje jako produktový manažer serverové divize ve společnosti Microsoft.

 

Integrace správy Office365 do konzole SBSE

Integrace správy Office365 do konzole SBSE