Hlavní navigace

Firemní desktopy: Pohled do blízké budoucnosti (1.)

Vypadá to, že se podnikový desktop po mnoho let nezměnil: počítač v provedení tower, monitor, operační systém Windows a pro práci aplikace od společnosti Microsoft. Experti však tvrdí, že desktop budoucnosti může vypadat a chovat se velmi odlišně. Varianty, které v blízké době firmy začnou pravděpodobně využívat, zahrnují virtualizaci desktopu hostovanou na serverech, všudypřítomnou sadu aplikací Microsoft Office nahrazenou internetovými aplikacemi, jako jsou Google Apps a systém Linux, masivně nasazovaný jako OS na desktopech.
Joanne Cummingsová 3. 11. 2008

Sdílet


Vypadá to, že se podnikový desktop po mnoho let nezměnil: počítač v provedení tower, monitor, operační systém Windows a pro práci aplikace od společnosti Microsoft. Experti však tvrdí, že desktop budoucnosti může vypadat a chovat se velmi odlišně. Varianty, které v blízké době firmy začnou pravděpodobně využívat, zahrnují virtualizaci desktopu hostovanou na serverech, všudypřítomnou sadu aplikací Microsoft Office nahrazenou internetovými aplikacemi, jako jsou Google Apps a systém Linux, masivně nasazovaný jako OS na desktopech. Model s počítači v provedení tower, který dnes zřejmě používáte, se tak může rychle stát překonaným.

Zdravotnické zařízení Metro Health Hospital pečující v Michiganu o 130 tisíc pacientů již používá to, co někteří považují za desktop budoucnosti. Nemocnice nasadila pro všechny zaměstnance virtuální desktopy hostované na serveru. Přitom vůbec nezáleží na tom, kde se personál nachází nebo jaké klientské zařízení má. Zatímco zaměstnanci v nemocnici nasazují primárně pro přístup ke svým virtualizovaným desktopům tenké klienty, ostatní mimo nemocnici mohou pracovat na libovolném zařízení, jak popisuje situaci Chris House, síťový analytik této zdravotnické organizace.

„Funguje to nejen přímo v nemocnici, ale také přes internet, protože je využíván protokol RDP (Remote Desktop Protocol),“ říká House a vysvětluje, že technologie VDI (Virtual Data Infrastructure) od společnosti VMware pro komunikaci s klientskými zařízeními nasazuje právě protokol RDP.
Aby byl zajištěn optimální výkon, přes síť se přenášejí jen změny obrazovky a události, jako je klepnutí tlačítkem myši. Narozdíl od jiných technologií vzdáleného přístupu, jako je například Citrix Xen App (dříve Presentation Server), uživatelé přistupují nejen k aplikacím, ale mohou zcela ovládat desktop systému Windows XP, jako by seděli přímo u počítače.

Celkovým přínosem je vyšší zabezpečení a flexibilita, a to bez snížení produktivity. „Máme vzdálené zaměstnance pracující se zdravotními záznamy a informacemi. Mohou přistupovat ke svým relacím vzdáleně z domova přes vysokorychlostní internetové připojení a tak vykonávat svou práci,“ uvádí House. „Mají k dispozici náš desktop a my se nemusíme starat o to, jaký používají počítač u sebe doma.“

Model používaný organizací Metro Health je také mnohem bezpečnější než tradiční počítače. Virtuální desktopy mají nastavená omezení, takže zaměstnanci nemohou pracovat s nepovolenými periferiemi, jako jsou jednotky CD nebo disky USB. Skutečné relace vzdálených počítačů navíc běží na centralizovaných serverech VMware ESX v zabezpečeném datovém centru nemocnice. Díky tomu jsou dodrženy požadavky směrnice HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act), protože citlivá data pacientů nikdy neopustí nemocnici. „Je to velmi bezpečné a snadno lze nastavit požadovaná omezení,“ pochvaluje si House.

Výměna stráží
Experti a uživatelé se shodují v přesvědčení, že tradiční model využívající počítače v provedení tower je prakticky mrtev a za pět let budou standardem jiná provedení, jako jsou notebooky, tencí klienti a velmi malé počítače.

„Role současných počítačů bude mnohem menší,“ předpovídá James Gaskin, tester časopisu Network World. „Podívejte se na Apple Mini, Shuttle PC nebo ostatní integrované počítače, jako je Mac. Všechny jejich pracovní součásti jsou na zadní straně monitoru. Za pět let se velikost desktopů ještě více zmenší.“
Michael Rose, analytik společnosti IDC, s jeho názorem souhlasí a poznamenává, že ve sféře podnikového desktopu se stanou běžnějším vybavením notebooky kvůli potřebě mobility a zejména při rozšíření virtualizace. „Jsem přesvědčen, že budeme svědky pokračujícího trendu ústupu od desktopů směrem k notebookům. Pokud se do hry zapojí virtualizace desktopu, může dojít k nárůstu prodeje tenkých klientů, zejména hovoříme-li o modelu, jako je VDI, ve kterém je desktop hostován na serveru.“

Společnost IDC odhaduje, že letos převýší globální prodej notebooků dodávky stolních počítačů. Zatímco v roce 2007 bylo na trhu 37 % stolních počítačů a 30 % notebooků, v roce 2008 má dojít podle předpovědi této firmy k poklesu podílu stolních počítačů na 35,3 % a notebooky mají získat 36,3 %.
V jarní zprávě této analytické společnosti je uvedeno, že očekávaný celosvětový nárůst prodeje počítačů o 12,8 % v roce 2008 je tvořen primárně trhem přenosných počítačů. Tato firma také předpovídá více než zdvojnásobení celosvětových dodávek tenkých klientů v příštích pěti letech, a to na 7,2 milionu jednotek.

Důležitá je funkce
Zatímco většina expertů očekává zmenšování desktopů, ostatní jsou přesvědčeni, že provedení nebude podstatné. „Zařízení bude mít klávesnici, myš a displej, ale myslím si, že nebude důležité, zda budou připojené k počítači v provedení tower, k notebooku, tenkému klientovi, nebo zda povedou jen do otvoru ve zdi,“ předpovídá Brian Madden, autor a nezávislý analytik technologií z organizace Bethel Park. „Namísto toho se bude pozornost zaměřovat na účel použití, zajištění vhodného prostředí pro uživatele a potřebných aplikací pro daný účel.“

Madden propaguje dle svých slov počítače vlastněné zaměstnanci. V tomto scénáři mohou zaměstnanci používat klienta, jakého sami chtějí – podnikový počítač, nebo notebook z domova. Podstatou je, že zaměstnanci si ponechávají kontrolu nad počítačem, aplikacemi, dostupnými internetovými servery a také nad podporovanými periferními zařízeními. V okamžiku, kdy se však připojí do podnikové sítě, je jim poskytnut virtuální desktop, který pracuje lokálně, podobně jako je tomu u produktu VMware ACE společnosti VMware. Tento firemní desktop obsahuje nakonfigurované potřebné podnikové aplikace, ale má nastavená omezení a je oddělený od hostitelského počítače.

Madden zmiňuje v souvislosti s realizací své vize nástroje v podobě nových technologií, jako jsou VMware Fusion nebo Kidaro Managed Workspace. Fusion umožňuje uživatelům počítačů Macintosh bezproblémově spouštět virtualizovaný systém Windows. Společnost Kidaro, nedávno koupená Microsoftem, zase balí podniková data a aplikace do lokálně hostovaného virtuálního stroje a k tomu přidává funkci Trim Transfer umožňující organizacím efektivně načítat virtuální počítače do desktopů, a to bez potřeby velké šířky pásma sítě.

„Skvělé je, že pomocí technologií jako VMware Fusion nebo Kidaro můžeme získat bezproblémovou integraci počítače nabízejícího hosting a virtuálního stroje se systémem Windows. Před sebou tedy mohu mít desktop s Windows – uvnitř poběží jednak můj vlastní osobní desktop s Windows a také systém, ve kterém lokálně poběží virtuální stroj obsahující podnikový systém Windows. Je tak možné používat odděleně podnikový a osobní Word, podnikový Outlook a osobní Internet Explorer,“ dodává Madden.

Nejlepší na celém tomto řešení je fakt, že podnikové prostředí zůstává zabezpečené s nastavenými omezeními a je plně pod kontrolou firemního manažera bezpečnosti. „Podnikový virtuální stroj může obsahovat určitá nastavení zabezpečení, takže může mít povolen přístup do firemní sítě VLAN,“ vysvětluje Madden. „Hostovaný desktop zůstává připojený do internetu v síti VLAN, ale bez jakéhokoli dalšího přístupu.“

Madden uvádí, že takový scénář bude potřebný, jakmile se současná mladší generace uživatelů dostane na vedoucí pozice ve firmách. „Uživatelé požadují více svobody a flexibility. Letos jsou mezi třicátníky lidé, kteří již dlouhodobě běžně využívají mobilní telefony, textové zprávy a služby typu MySpace nebo YouTube. Začínají velmi rychle získávat manažerské pozice ve společnostech a nebudou mít v oblibě korporace zakazující měnit uživatelům jejich korporátní zařízení.“

Pokračování článku vám přineseme v nejbližší době...