Hlavní navigace

Firma Canon slaví výročí

 Autor: Canon
Společnost Canon se nově může chlubit dvojitým jubileem, které čítá 50 milionů vyrobených zrcadlovek řady EOS a 70 milionů objektivů řady EF. První meta byla dosažena před několika dny, druhá je očekávaná na konci října.
Pavel Kreuziger 25. 10. 2011

Sdílet

Název série EOS je v podstatě slovní hříčkou. Může být chápán buďto jako zkratka pro elektrooptický systém, nebo jako jméno řecké bohyně úsvitu. Prvním fotoaparátem řady byl model EOS 650, který se na trhu objevil již v roce 1987. Byla to zároveň první zrcadlovka, která přinesla elektronický přenos mezi tělem fotoaparátu a objektivem.

Deset milionů kusů zrcadlovek EOS se Canonu podařilo vyrobit do roku 1997, tedy za 10 let od počátku prodeje. Od té doby se časové rozdíly ke každé další pokořené desetimilionové hranici jen snižovaly. Na dvacet milionů se dostal za dalších 6 let, na 30 něco přes 4 roky, na 40 dva a půl roku a na 50 už jenom rok a čtvrt.

Mezi nejúspěšnější modely série patří třeba model EOS 500 představený v roce 1993 či již digitální zrcadlovka EOS D30, která se začala prodávat v roce 2000. Nejnovějším modelem již 10. generace je DSLR EOS-1D X.

Druhým významným výročím je 70 milionů vyrobených objektivů řady EF, jejichž produkce začala ve stejnou dobu jako prodej zrcadlovek EOS, tedy v roce 1987. Na trhu je nyní v prodeji více než 60 typů objektivů EF vyráběných ve 4 závodech současně. Také zde se produkce navyšuje obrovským tempem – prvních 10 milionů trvalo vyrobit celých 8 let, posledních 10 milionů už jenom 9 měsíců!

Canon v oblasti objektivů představil celou řadu netradičních řešení, jako třeba u modelu EF 8 – 15 mm f/4L, který je prvním objektivem typu rybí oko na světě, jenž je vybaven optickým zoomem.