Hlavní navigace

Firmám se nelíbí konec podpory Firefoxu 4

Firmám se nelíbí, že Mozilla chce vydávat novou hlavní verzi Firefoxu každých 6 týdnů. Navíc pouhá tři měsíce stará verze Firefox 4 už nebude podporována.
Pavel Houser 25. 6. 2011

Sdílet

To v praxi znamená, že pro prohlížeč už nebudou k dispozici bezpečnostní záplaty. Uživatelům Firefoxu 4 se doporučuje přejít na verzi 5. Zajímavé v této souvislosti ovšem je, že podpora verze 3.6 pokračuje. Ve firemním prostředí není ovšem přechod na verzi 5 nutně bezproblémovou záležitostí (několik kliknutí jako u koncového uživatele), protože zahrnuje i testy dalších aplikací na kompatibilitu. Za pozornost stojí prohlášení Johna Walickiho z IBM, podle kterého je možným řešením dokonce „downgrade" na verzi 3.6 – ta již na kompatibilitu byla otestována před verzí 4.

Rovněž analytik IDC Al Hilwa uvedl, že tímto postupem si Mozilla uškodí ve firemním prostředí a dojde k „rozpadu" mezi systémy v domácnostech a v podnicích. Ukazuje to také problém softwaru, který není licencován tak, aby dodavatel přitom na sebe vzal příslušné závazky. Microsoft je ve svých plánech uvádění nových verzí i zajišťování podpory těch starších mnohem konzervativnější.

Mozilla se hájí tím, že předem uvedla, že verze Firefox 4.0.1 bude jedinou verzí „čtyřkové" řady. Pak je však otázka, proč celou verzi 4 vůbec firma vydávala a neuvolnila ji jen jako bezpečnostní aktualizaci pod číslem 3.5.x.

Firmy se ovšem bojí, že pokud nyní přejdou na verzi 5, může i její podpora skončit poté, co Mozilla vydá Firefox 6 atd. Mozilla navíc hodlá nové „hlavní" verze nyní uvolňovat rychle... Firefox 6 se má objevit 16. srpna, Firefox 7 27. září.

Mozilla se těmito plány a rychlým ukončováním podpory starších verzí vlastně ani netají. Uvádí, že firemní segment pro ni nikdy nebyl prioritou a skoro se zdá, jako by ho nyní byla odhodlána až odepsat. Asa Dotzler, jeden z ředitelů Firefoxu, tvrdí, že nasazení ve velkých firmách je stejně jen zlomkem veškerých uživatelů Firefoxu.

Kev Needham z Mozilly zase politiku firmy v odpovědích na dotazy amerického Computerworldu hájil tím, že rychlé uvádění nových verzí umožní současně zajišťovat bezpečnost a stabilitu prohlížeče, ale kromě vydávání záplat také přidávat nové funkce.

 

skoleni31_1

Poznámka: Je ale pro firmy zase takový rozdíl mezi novou verzí a aktualizací, tedy až na způsob instalace? Není to částečně jen formální otázka číslování? Testuje-li se na kompatibilitu každá nová verze, netestují se pak i patche? Každopádně se od Mozilly zdá hloupé, že tímto způsobem znejisťuje uživatele. Proč nemá nový prohlížeč číslo 4.x?