Hlavní navigace

Firmy dbají na zabezpečení stále důsledněji, ukazuje průzkum

17. 2. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Report dodavatele řešení správy identit a přístupu, společnosti Okta, uvádí, že v souvislosti s měnícím se bezpečnostním prostředím se stále častěji používají nástroje nulové důvěryhodnosti a nové typy bezpečnostních nástrojů.

Společnost Okta, dodavatel řešení pro správu identit a přístupu, zveřejnila zprávu, která podrobně popisuje trendy v používání aplikací a jejich zabezpečení mezi širokou základnou uživatelů. Mimo jiné je z ní zřejmé, že firmy stále častěji přistupují k politice zero trust – nulové důvěry a strmě mezi nimi roste využívání široké škály bezpečnostních nástrojů.

Používáte k placení nositelnou elektroniku jako třeba hodinky?

Okta do průzkumu zapojila 17 000 svých zákazníků z celého světa a zjistila, že využívání zero trust mezi jejími klienty vzrostlo z 10 % před dvěma lety na současných 22 %, což podle zprávy svědčí jednak o tom, že tato filozofie je populárnější než kdykoli předtím, jednak o tom, že stále existuje široká oblast trhu, kterou je třeba obsadit.

Podle společnosti Okta jsou v zavádění zero trust modelů lídry technologické společnosti: 34 % z nich nasadilo alespoň jeden systém v konfiguraci s nulovou důvěrou a 7 % nasadilo hned dva. Oblíbenou oblastí pro nasazení takových systémů je také finanční a bankovní sektor, kde 26 % používá alespoň jednu konfiguraci s nulovou důvěrou a 5 % dvě.

Deset obskurních funkcí Windows, které vás ohromí Přečtěte si také:

Deset obskurních funkcí Windows, které vás ohromí

Ze zprávy též vyplývá, že bezpečnostní nástroje, od správy mobilních zařízení (MDM) až po školicí aplikace, jsou obecně stále oblíbenější napříč všemi oblastmi. Nepřekvapí, že nástroje jako VPN a firewall byly největší kategorií s 31 % meziročním nárůstem zákazníků. 

skoleni

Aplikace pro správu koncových bodů a zabezpečení však byly těsně za ní s 25% nárůstem. Konkrétní aplikací s nejrychlejším růstem mezi uživateli Okta v uplynulém roce byla podle zprávy aplikace Kandji, MDM aplikace pro iOS a Mac. Za poslední rok získala o 172 % více zákazníků.

Rychle rostl také prodej nástrojů pro bezpečnostní školení, jako jsou KnowBe4 a Proofpoint Security Awareneness Training, který se za poslední čtyři roky zvýšil o neuvěřitelných 436 %. Ve světle nárůstu útoků ransomwaru je však toto číslo plně pochopitelné. Na vzestupu jsou také nástroje pro monitorování infrastruktury a přístup k serverům, které za poslední dva roky zaznamenaly 66%, respektive 75% nárůst zákazníků.

 

Security World si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí.  Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.