Hlavní navigace

Firmy otálejí s přechodem z Windows XP

10. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © Microsoft
I když podpora Windows XP za rok skončí, tento operační systém je stále nejpoužívanějším, což se díky firemním uživatelům v dohledné době nezmění.

Microsoft chce veškerou podporu pro operační systém Windows XP ukončit za 52 týdnů, tedy 8. dubna příštího roku. Stále nejpopulárnější operační systém již opustilo velké množství běžných uživatelů. Zcela opačně tomu je ale v případě podnikových uživatelů a zákazníků z řad velkých organizací. Ti přitom tvoří významnou část uživatelské základny Windows XP.

„Naše studie jasně ukázala, že velké organizace učinily v přechodu z Windows XP na Windows 7 vůbec nejmenší pokrok. 64 % z nich není ještě hotovo,“ říká Betty Junodová, marketingová ředitelka VMware pro desktopové produkty. O něco lépe jsou na tom středně velké podniky, kterých je s přechodem hotova asi polovina.

Za pravdu Junodové dává Gary Schare ze společnosti Browsium, jejíž nástroje umožňují firmám používat starší verze prohlížeče Internet Explorer na novějších edicích Windows. Ta lehčí část přechodu podle něj proběhla docela hladce. U větších uživatelů bude tento proces teprve nastartován a bude podle něj nevyhnutelně spojený s vyššími náklady a větší náročností. „Naším typickým zákazníkem jsou etablované organizace z bankovního, zdravotnického nebo vládního sektoru,“ říká Schare.

Nejde prý v žádném případě o to, že by organizace o končící podpoře nevěděly nebo by tento fakt chtěly jednoduše ignorovat. Různé okolnosti, nejčastěji napjaté rozpočty, jim však zkrátka nedovolují s přechodem vůbec začít.

Organizace navíc s hromadným přechodem nemají téměř žádné zkušenosti. Naposledy se musely s tímto procesem vypořádat při přechodu ze systémů Windows NT nebo Windows 2000 právě na Windows XP. Nepopulární systém Windows Vista nebyl prostě vůbec brán v potaz.

„Za současné ekonomické situace není vůbec překvapivé, že firmy nechtějí investovat značné množství prostředků do něčeho, co je ve své podstatě v naprostém pořádku a funkční,“ vysvětluje Schare.

Některé organizace již tedy s přechodem začaly, jiné s ním ovšem vůbec nepočítají. Podle dat společnosti VMware takto uvažuje asi 20 % firem, které nyní používají Windows XP. „Všichni ví o končící podpoře, všichni by ji chtěli provést, ovšem mnozí nám říkají, že to do příštího roku prostě nestihnou. A někteří ani do roku 2015,“ potvrzuje Schare.

Vše výše uvedené je pak důvodem toho, proč dlouhodobý pokles tržního podílu Windows XP v posledních měsících zpomalil. I pokud by však pokles pokračoval průměrným tempem vypočítaným z posledních 24 měsíců, ještě v dubnu 2014 by operační systém Windows XP běžel v 33 % všech počítačů.

Byl pro vás článek přínosný?