Hlavní navigace

Firmy se stále bojí přechodu na BYOD, tvrdí Citrix

 Autor: © Ch_Alexandr - Fotolia.com
Podniky čelí velkému tlaku na přijetí politiky pro používání vlastních zařízení v zaměstnání (BYOD) a práce z domova, přesto však vůči němu zůstávají odolné, říká Adam Jaques, ředitel strategických služeb Citrixu.
Filip Brůcha 1. 8. 2012

Sdílet

Výjimky z éry osobních počítačů podle Jaquese přerostly v éře cloudu v samozřejmost. Podle něj by mělo být naprosto přirozené, že IT bude počítat s možností, že firemní pracovníci používají vlastní zařízení umožňující přístup k bezdrátovému připojení. Stejnou samozřejmostí byl měla být také práce mimo kancelář.

„Stále více firem si uvědomuje význam BYOD. Přesto je tu velké množství zaměstnavatelů ze staré školy, kteří dosud nepocítili takový tlak ze strany mladších pracovníků,“ řekl Jacques. Firmám radí, aby se na přechod připravily lepším vzděláváním. Z vlastní zkušenosti prý ví, že se tím výrazně sníží všechna rizika a zároveň je zajištěno, že společnosti neztratí kontrolu nad zařízeními připojenými k firemní síti. „Dostali jsme se z této situace asi před čtyřmi roky, kdy každý vlastnil BlackBerry,“ tvrdí Jacques. „Zaměstnanci byli spokojeni, protože věděli, že jde o vědomé rozhodnutí společnosti.“

Manažeři IT se podle Jacquese bojí toho, jak bude firemní síť reagovat na různá zařízení dožadující se připojení. Především si však chtějí ponechat kontrolu nad citlivými daty a mít vyřešenou správu daných zařízení, včetně plánu v případě jejich odcizení či ztráty. Zároveň je tu problém s tím, kdo zařízení ovládá, když opustí prostory společnosti.

„BYOD také nutí firmy myslet i na jiné systémy než jen na Windows,“ řekl Jacques. Na smartphonech totiž hrají prim iOS s Androidem, na kterých chtějí mít lidé lokálně instalované aplikace. Naštěstí je tu HTML5 a s ním snaha o snazší podporu všech platforem. Zářným příkladem může být produkt Citrix CloudGateway, který původně podporoval pouze Windows a SAS, nyní je však dostupný i ostatním platformám.

Kromě BYOD získává v poslední době na popularitě také práce z domova, i té se však většina firem úspěšně brání. Bydliště v místě zaměstnání je stále jedním z častých požadavků a žadatelům o práci nezbývá nic jiného, než se případně přestěhovat. „Neexistuje přitom žádný důvod, proč by člověk nemohl být stejně produktivní [při práci z domova] a fungovat stejně jako jakýkoliv jiný člen týmu,“ tvrdí Jacques.

Pro firmy z takového přístupu naopak plynou četné výhody. Zaměstnanci pracující z domova jsou pravděpodobně lépe naladěni, čímž roste jejich produktivita a Jacques vyzdvihuje také přínos pro životní prostředí, protože na silnicích jezdí méně aut.