Hlavní navigace

Forrester ostře kritizuje chromebooky od Googlu

30. 5. 2011

Sdílet

Podle Forresteru jsou chromebooky slepou cestou, protože svět se přesouvá od webových aplikací k mobilním. Googlu tak prý ujíždí vlak.

Ostrou kritiku notebooků Googlu s OS Chrome, označovaných také jako chromebooky, které mají na trh přijít již v následujícím měsíci, přinesl sám George Colony, prezident a CEO analytické společnosti Forrester Research. Podle něj chromebooky nemají žádnou vlastní inteligenci, neumožňují lokální ukládání dat a fungují jen po připojení k webu.

Colony uvedení chromebooků od Googlu označuje doslova jako jeden z největších skutků korporátní idiocie, jaký kdy viděl. Podle něj dnes po celém světě dochází k přesunu k mobilním aplikacím, což je trend, který nastartovali uživatelé přístrojů s operačními systémy iOS a Android. Podle Forresteru tento trend potvrzuje i nárůst trhu s mobilními aplikacemi, který dosáhl objemu 2,2 miliardy dolarů, což je 85% meziroční nárůst.

Google ale podle Colonyho zůstává webcentrický, protože většina jeho obratu je právě z webových reklam, což pomáhá vysvětlovat strategii s chromebooky. Podle Forresteru budou v budoucnu uživatelé mnohem více spoléhat na aplikace, než na svoje webové prohlížeče. To by značilo komplexní změnu architektury doručování informací.

Andrei Palskoi, vedoucí konzultant ve společnosti FICO, ovšem v této tvrdí, že Colonyho model popisuje přesun od centralizované architektury k decentralizované, která převládala před několika lety. Dnes naopak slaví úspěch centralizace serverů, když uživatel něco odešle na server a vrátí se mu odpověď, ale Palskoi uznává, že s aplikacemi provozovanými přímo na zařízeních je uživatel v tomto ohledu více nezávislý. Mark Philhower, konzultant ve společnosti IT Planning Associates, k tomu dodává, že představa Forresteru je relevantní pro vzdálenou budoucnost, ale že ještě budeme muset ujít dlouhou cestu, abychom se o vizi mohli hovořit.

Byl pro vás článek přínosný?