Hlavní navigace

Forrester: Propast mezi x86 a RISC procesory se zužuje

8. 1. 2011

Sdílet

Podle nového reportu od Forresteru se stále více firem využívá pro kriticky důležité aplikace x86 procesory místo řešení s architekturou RISC.

Forrester konkrétně v reportu nazvaném „x86 Server Hit The High Notes“ popisuje významný posun od unixových serverů s procesory RISC k serverům s procesory x86, které za poslední roky dospěly a staly se tak životaschopnou volbou. Podle autora reportu Richarda Fichera měly dříve firmy jen omezený výběr, ale pro nejnáročnější transakce a zpracování obvykle volily unixové servery s RISC architekturou, i když znamenala nejdražší volbu. Nicméně pravidla hry se podle něj změnily zejména uvedením nových řad serverových procesorů Xeon 7500 a 6500 v minulém roce Intelem. Intel podle něj zcela změnil dynamiku tohoto segmentu na serverovém trhu, neboť Xeony 7500 a 6500 umožňují výrobcům serverů nabídnout systémy, které jsou realistickou alternativou v oblastech, která byla dříve téměř výhradně doménou RISCových unixových systémů.

Jsou tu ale další faktory, které hrají v tomto posunu roli. Fichera říká, že se také zlepšila celková kvalita x86 serverů, od rychlosti k přístupu do paměti a celkového výkonu až po operační systémy, které nabízejí dobrou stabilitu a škálovatelnost. Důležitou roli hraje také celková cena a dostupnost zkušených administrátorů.

I přes to, jakého zlepšení x86 systémy dosáhly, ovšem podle reportu Forresteru existuje mezi nimi a RISC servery stále propast. Například veřejně přístupný SAP SD bechmark ukazuje, že co se týká výkonu, mají x86 servery stále určitý hendikep a výsledky odpovídají RISCovým serverům před třemi až čtyřmi roky. Podle Fichera hraje hodně velkou roli v rozdílech i výrobce serveru a v některých případech jsou RISCové systémy asi jen o 50 % výkonnější. Přesto stále vítězí.

Další změnu by ovšem mohla přinést nová generace procesorů uvedená v uplynulém týdnu Intelem, neboť podle Fischerova blogu vykazují procesory Sandy Bridge výrazný nárůst výkonu na jádro a až budou dostupné i serverové čipy na této architektuře, dojde pravděpodobně opět k dalšímu přiblížení v oblasti výkonu k RISCovému světu. AMD již delší dobu vyvíjí svoji novou architekturu Bulldozer, od které si také slibuje posílení nejen v oblasti serverů, nicméně její současné čipy jsou svým výkonem srovnatelné spíše s modely Intelu vycházející z architektury Core2, takže nejsou z hlediska celkového výkonu příliš atraktivní.