Hlavní navigace

Forrester: Smartphony s Androidem v roce 2010 získají 10% podíl na trhu

Společnost Forrester vydala svůj nový report na rok 2010 s predikcemi pro oblast firemních mobilních řešení, ve kterém mimo jiné přisuzuje velký úspěch Androidu a 4G sítím.
Martin Noska 26. 12. 2009

Sdílet

Mezi předpovědi zveřejněné v reportu s názvem “Predictions 2010: Enterprise Mobility Accelerates Again” patří například to, že nejvýznamnější mobilní operátoři v příštím roce začnou výrazně investovat do budování sítí čtvrté generace (4G), které nabídnou uživatelům výrazně vyšší rychlosti a nižší latence, než současná řešení.

Analytici Forresteru dále předpokládají v příštím roce rozvoj velký zájem o smartphony s Androidem, které mají získat podíl 10 % na trhu. Přitom ještě v říjnu předpovídal Gartner Androidu nárůst na 14 % až na rok 2010 (viz článek Gartner: Android porazí iPhone, Windows Mobile i BlackBerry), ovšem pokud by se udrželo tempo jeho adopce predikované Forresterem, bude jeho podíl za tři roky již výrazně větší. Důvodem k optimismu je náhlý masivní zájem výrobců a operátorů (např. Qualcomm, Verizon, Motorola, Dell atd.) a jejich podpora této platformy, stejně jako zvětšující se vývojářská základna.

V příštím roce se má zvětšit i počet nemobilních zaměstnanců, kteří budou používat smartphony pro svoji práci a to ze současných 10 % na 15 %. Tato zařízení jsou stále více dostupná a rozšířená a mohou být používaná pro snadný přístup k e-mailu, kalendáři či firemnímu portálu. Otázka je, zda se IT oddělení ve firmách s tímto trendem sžijí nebo proti němu začnou bojovat.

E-shopy s mobilními aplikacemi (označované jako app store) se stanou v roce 2010 klíčovým distribučním kanálem pro mobilní aplikace v segmentu malých a středních firem, podobně jako je tomu již u koncových zákazníků. Firemní uživatelé z nich budou stahovat aplikace pro správu výdajů, zvýšení produktivity a podobně.

Významnou roli pro příští rok analytici Forresteru přisuzují tzv. M2M (machine-to-machine) aplikacím, které umožní dálkově sledovat jiná zařízení, budovy, automobily a najdou uplatnění i v takových segmentech jako je zdravotnictví, přeprava či výroba energií.