Hlavní navigace

Foxconn chce otevřít výrobní závod v USA

11. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © IDGNS Boston
Jeden z největších čínských výrobců spotřební elektroniky a výpočetní techniky chce následovat příkladu společnosti Lenovo a otevřít jeden ze svých závodů v USA.

Podle informací tchajwanské mutace časopisu Digitimes plánuje společnost výrazně rozšířit své výrobní kapacity. Kromě speciálních ekonomických zón v ČLR chystá společnost expandovat i za hranice. V rámci tohoto rozšiřování by měl být otevřen i jeden závod v USA. Foxconn je největším smluvním dodavatelem spotřební elektroniky na světě. Vyrábí například většinu přístrojů se značkou Apple, část přístrojů HP a o spolupráci s ním uvažuje i Microsoft.

Doposud se hlavní výrobní kapacita společnosti nachází v Číně, Foxconn však již zahájil výstavbu závodu v Brazílii, odkud chce dodávat smartphony nejen do Jižní, ale i do Severní Ameriky. Další závod buduje ve Vietnamu, protože tamní pracovní síla je nyní levnější než ta v čínských průmyslových oblastech. V České republice působí Foxconn v Pardubicích a Kutné Hoře a uvádí, že je druhým největším vývozcem v zemi. České závody vyrábí počítače se značkou Hewlett Packard a displeje LCD pro společnosti jako Samsung, Dell, LG nebo Hewlett Packard. Další menší závody provozuje v Maďarsku, Rusku, Turecku a na Slovensku. V USA má již od roku 1994 jedno ze svých výzkumných a vývojových center.

Podle zdrojů ze společnosti by se americký závod měl nacházet v Detroitu nebo Los Angeles. V tomto případě nemůže čínský majitel počítat s levnou pracovní silou a delšími směnami, s ohledem na místní poměry a silný vliv odborových organizací, může ale vydělat na logistice, protože přesné plánování zaoceánských dodávek je poměrně náročné. Umístění konečné montáže v USA usnadní dodávky hlavním odběratelům, kterými jsou americké firmy. Foxconn by měl v tomto závodě kromě smartphonů a tabletů vyrábět i monitory LCD.