Hlavní navigace

Funkční Apple I byl vydražen za 7,5 milionu korun

17. 6. 2012

Sdílet

 Autor: © mbongo - Fotolia.com
Jeden z mála zbývajících funkčních počítačů Apple 1 byl vydražen aukční síní Sotheby za rekordních 374,5 tisíce dolarů. Nového majitele získal i čtyřstránkový rukopis Steva Jobse z roku 1974, a to za 28 tisíc dolarů (více než 560 tisíc korun).

36 let starý osobní počítač Apple 1 je jedním ze 6, o kterých se ví, že stále fungují. Vydražen byl v pátek na aukci pořádané v New Yorku spolu s rukopisem Steva Jobse z dob, kdy pracoval ve společnosti Atari. Shoteby nezveřejnila jméno výherce počítače ani rukopisu, podle BBC ale Apple získal kupující na telefonu.

Konečná suma za počítač téměř dvojnásobně překročila odhadovaných 180 tisíc dolarů. Překonala tak dosavadní rekord prvního počítače společnosti, kterou založili Steve Jobs a Steve Wozniak. Dosavadní první příčku držel stroj prodaný koncem roku 2010 v Londýně aukční síní Christie za 213 tisíc dolarů (necelých 4,3 milionu korun).

Apple IApple 1, jehož základní desku vlastnoručně vyrobil Steve Wozniak, byl sestaven v roce 1976, kdy byl prodán za 666,66 dolarů. Celkem bylo vyrobeno zhruba 200 kusů, z nichž se podle odhadů Shoteby zachovalo zhruba 50. Z nich se ví o 6, které jsou stále funkční. Včetně toho, který byl vydražen v pátek.

Součástí aukce byl i původní kazetový přehrávač (data i programy se v minulosti ukládala na magnetofonové kazety) a několik manuálů včetně vzácné uživatelské příručky programovacího jazyka BASIC.
Rukopis s jednostránkovým dodatkem sepsal Jobs v roce 1974 během krátkého pracovního poměru ve společnosti Atari. Obsahuje návrhy na vylepšení počítačové hry World Cup. Obsahuje tři návrhy elektronických obvodů vytvořené tužkou a jednostránkový ručně psaný dodatek.


Částka získaná z prodeje počítače je opravdu vysoká, zdaleka se ale nevyrovná ceně, za kterou byl vydražen originál smlouvy o založení společnosti Apple z roku 1976 podepsané Stevem Jobsem, Stevem Wozniakem a Ronem Waynem. Za tu loni v říjnu zaplatil vítěz 1,6 milionu dolarů (32 milionů korun).