Hlavní navigace

Galerie nejlepších hackerů historie - 19. díl

28. 12. 2008

Sdílet

V naší galerii se nesetkáte jen s velikány ze světa hackerů, ale seznámíte se také se zajímavými příběhy phreakerů a notorických zasilatelů nevyžádaných emailů.

 

CS24

Timothy Lloyd


Jméno Timothy Lloyd asi většině z našich čtenářů nic neřekne, ale management firmy Omega Engineering Corporation jej ze své paměti asi nikdy nevymaže. Podle americké tajné služby spáchal tento bývalý zaměstnanec výše zmíněné korporace vůbec největší hackerský zločin ve vztahu ke svému zaměstnavateli.

Timothy Lloyd je autor šestiřádkového kódu, který se de facto choval jako časovaná bomba, jež pouze čekala na povel k detonaci, aby zničila softwarové programy řídící chod výrobny společnosti Omega Engineering Corporation, kde Lloyd pracoval. Jako síťový administrátor zde pracoval celých 11 let, a tak není divu, že byl v oné společnosti považován doslova za člena rodiny, navíc pro ni vyvinul důležitý software, který zajišťoval běh celé mašinérie. Je proto svým způsobem ironií, že právě on jej o několik let později zničil.

Jelikož Omega produkovala komponenty pro takové zákazníky jako například NASA či U.S.Navy, byly pro ni tyto zničené systémy alfou a omegou. Podle zveřejněných zpráv byl Lloyd roku 1996 z firmy propuštěn, neboť nebyl sto vycházet se svými spolupracovníky. Na svého zaměstnavatele se následně tolik rozčílil, že se mu chtěl za každou cenu pomstít. Netrvalo dlouho, aby mu došlo, že pro jeho pomstu bude nejvhodnější použít svou nejsilnější stránku. A tou byly programátorské znalosti. Věděl, že celá firma stojí na softwaru, který vyvinul právě on, a tak pro něj, jakožto jeho autora, nebylo složité jej zničit. A udělal to z hlediska počítačového umění ve velkém stylu. Napsal totiž pouze šestiřádkový kód, který měl jeho úmysl zajistit.

3 týdny po té, co byl Lloyd propuštěn, se přihlásil do počítačového terminálu pracovník v průmyslovém závodě v Bridgeportu. Bylo právě 31. července 1996, kdy se tato kódová bomba detonovala, a to tak, že se onen pracovník podniku nalogoval a rozpoutal tím ničivý kód, jenž instruoval systém k tomu, aby smazal veškerý software, díky němuž běžela výrobna společnosti Omega.

Společnost Omega Engineering poté, co zjistila, kdo je autorem této katastrofy, uspořádala na Lloyda hon. Neváhala ani zavolat americkou Tajnou službu, která jej záhy dopadla. Odsouzen byl dne 9.5.2000, což byly téměř 4 roky po incidentu. Federální žalobci vyčíslili náklady na vyrovnání se se vzniklou škodou na 2,4 milionu USD. To však není vše, jelikož nepřímé náklady, konkrétně v podobě ušlého zisku, činily 8 miliónů dolarů. Lloyd doslova škemral o to, aby byl uznán nevinným; ta částka ho zjevně srazila na kolena. Čelil pětiletému trestu a pokutě rovné dvojnásobku spáchané škody, čili 20 miliónům dolarů. Co se škod týče, ty tímto finančním vyčíslením nekončí. Společnost Omega se s činem svého bývalého zaměstnance těžko vyrovnávala. Musela propustit 80 pracovníků a její ředitel u soudu pronesl větu: „Z toho průšvihu už se nevyhrabeme.“ Díky Lloydovu útoku firma ztratila své pevné místo na trhu s high-tech produkty, i když ve své činnosti dokázala i nadále pokračovat.

Avšak obvinění bylo přechodné, trvající krátce. V případu nastal velký zvrat, když jedna z porotkyň předstoupila s tím, že změnila rozhodnutí, jelikož se ji před oči dostal nový příběh. Je to velmi zvláštní odůvodnění, nicméně mohlo mít za následek to, že Lloyd nakonec „vyfasoval“ pouze 41 měsíců ve federálním vězení a měl zaplatit pouze přes 2 milióny dolarů.

Právníkovi Timothyho LLoyda se podařilo zajistit svému klientovi poměrně velkou anonymitu, proto jeho příběh není tak znám, jako jiné, a hlavně je například velmi těžké dopátrat se, jak tento „vzorný“ zaměstnanec vůbec ve skutečnosti vypadá. Můžete to zkusit sami…

- - Michal Brzobohatý

Byl pro vás článek přínosný?