Hlavní navigace

Garmin nüvi 3790T Lifetime

1. 11. 2010

Sdílet

www.garmin.cz, 10 990 Kč Schválně, co vám dnes vydrží na celý život? Moc toho asi nebude – snad jen druhé zuby a vnitřní orgány, pokud o ně dobře pečujete. Pak je tu pár tradičn...

www.garmin.cz, 10 990 Kč

Schválně, co vám dnes vydrží na celý život? Moc toho asi nebude – snad jen druhé zuby a vnitřní orgány, pokud o ně dobře pečujete. Pak je tu pár tradičních výrobků s doživotní zárukou (protože jsme na stránkách HD Worldu, je možné zmínit třeba legendární sluchátka Porta Pro). A pak samozřejmě mapy do navigací v čele s Garminem, který přišel s doživotní aktualizací map jako první. Má to pochopitelně háček – slovo doživotní se vztahuje na navigační přístroj, nikoliv na majitele. Doživotní aktualizaci tak můžete zdědit po prastrýčkovi společně s nüvi, pokud jej ale posléze rozšlapete či ztratíte, je konec i s aktualizacemi.
Nicméně faktem zůstává, že právě tento obchodní model je pro mnoho uživatelů ideální. Silniční síť se neustále mění a při životnosti navigačního přístroje přinejmenším 3–5 let jsou pravidelné aktualizace nezbytností, připlatit si za ně se rozhodně vyplatí. Pro Garmin to také není špatné, neboť utrží o něco více a má jistotu, že po zmíněnou dobu nepřejdete ke konkurenci – naopak si možná dokoupíte mapy exotických míst, které v původním balení nebyly (topografické mapy zemí EU či země v Asii, Africe a Jižní Americe), a tak získá další peníze. Výhoda je to i při prodeji starší navigace, kdy přístroj s aktuálními mapami bude mít výrazně vyšší bazarovou cenu než ten s tři a více let starými podklady.
V případě nüvi 3790T je ale slovo „Lifetime“ jen třešničkou na výtečném dortu, který začíná doslova famózním designem, za který by se rozhodně nemusel stydět ani luxusní smartphone – ostatně přístroj za něj dostal ocenění Red Dot. Pouze devět milimetrů tenké tělo ukrývá dotykový kapacitní displej s famózním rozlišením 800 × 480 bodů (ano, přesně takovým, jaké mají špičkové smartphony) a další potřebné vnitřnosti, včetně baterie s výdrží cca 4 hodiny a microSD slotu. Vedle navigačních map Evropy z řady City Navigator (na ty se vztahuje doživotní aktualizace) naleznete v balení CD s mapami Atlas Czech a Topo Czech, které nabízejí ještě detailnější pokrytí Čech, Moravy a Slezska i možnosti vyžití v turistickém režimu. Mezi další výbavou naleznete Bluetooth a akcelerometr či RDS-TMC přijímač dopravních informací integrovaný v nabíječce a aktivní kolébce, naopak chybí přehrávač hudby či zvukových knih, FM přenos zvuku, podpora pro bezdrátová čidla monitorující stav vozidla a profily, jako je například geocaching. Garmin prostě 3790T jasně koncipuje jako stylový přístroj se špičkovým provedením, který je především a výhradně automobilovou navigací, jež se bude dobře vyjímat i v tom nejluxusnějším automobilovém interiéru.
Nicméně podstatné je, že co nüvi 3790T dělá, dělá dobře až výtečně. Volba trasy se u nových evropských map zlepšila stejně jako pokrytí střední a východní Evropy (světová basemapa obsahuje dokonce hlavní silniční tahy na většině kontinentů), nicméně pro země jako je Ukrajina je stále lepší nainstalovat specializované samostatné mapy. Velkou pochvalu zaslouží extrémně rychlý fix – nalezení pozice po zapnutí přístroje. Dokonce i po úplně prvním zapnutí netrval fix déle než pár desítek vteřin. Zobrazení map i pohyb v menu je i přes velmi náročnou grafiku rychlý a plynulý – nedosahuje sice absolutní odezvy, na jaké jsou zvyklí uživatelé iPadu či iPhone 4 a špičkových přístrojů s Androidem, mezi navigacemi byste ale svižnější hledali jen stěží. O něco déle trvají výpočty tras, nicméně výsledkem jsou přinejmenším subjektivně lépe volené (rychlejší) silnice než v minulosti, což považujeme za přínosné.
Garmin u nových přístrojů dále posunul i možnosti a funkce rozhraní Eco Route, které dokáže na základě nastavení profilu vozidla a vyhodnocení vašeho pohybu v mapě odhadovat spotřebu paliva, cestovní náklady, produkci CO2 (naše oblíbená soutěžní funkce, jen ji obvykle používáme obráceně, než výrobce předpokládá) a celkovou efektivitu jízdy. Zmínili jsme již také výtečnou grafiku – ta je díky displeji velmi detailní a zároveň plynulá, díky kapacitní technologii je navíc velmi snadné pohybovat se pomocí dotyku několika prsty po mapě, zvětšovat ji a zmenšovat, akcelerometr pak automaticky otáčí displej na výšku či na šířku – podle toho, jak přístroj držíte.
V oblasti navigačních funkcí můžete využívat trafficTrends, tedy výpočet trasy podle historických dat o hustotě dopravy, nebo myTrends, který se přizpůsobuje vašim návykům (časté trasy apod.), již zmíněnou ecoRoute s výukou úsporné jízdy a konečně cityXplorer, což je podpora uličních map velkých měst s možností výpočtu trasy pro pěší navigaci s využitím MHD. Poněkud exotičtější jsou funkce navigace podle fotografií (na souřadnice, kde byl snímek vyfocen, pokud má takovou informaci uloženu) či hlasové zadávání povelů, které není k dispozici v češtině. Vyzkoušeli jsme jej nicméně v angličtině, kde sice funguje, ale na spolehlivost má vliv vaše výslovnost i hlučnost okolí. Nicméně jako specialita, kterou můžete oslnit přátele, poslouží výtečně – přístroj rozeznává povely v menu a hláskované (někdy i vyslovené) adresy – úspěšní jsme ale byli spíše s těmi britskými než s českými.
nüvi 3690 je určeno těm, kdo mají rádi krásné věci nebo chtějí ukazovat, že „na to mají“. Je to výtečná automobilová navigace, pokud ale spíše než styl a lesk hledáte praktičnost a množství funkcí, naleznete je u jiných přístrojů Garminu – koneckonců co do mnohostrannosti je to tradičně silná značka.
Garmin nüvi 3790T Lifetime
Automobilová navigace
Parametry: WVGA displej 800 × 480, kapacitní dotyková obrazovka
Rozměry: 122 × 75 × 9 mm, 114 g
Výbava: akcelerometr, Bluetooth, microSD slot
Další: doživotní aktualizace silničních map Evropy, ovládání hlasem (není podporováno v češtině)
V balení: navigace, autonabíječka, nabíječka, držák do auta s dokovacím konektorem a RDS-TMC přijímačem.


nüvi 1300 Lifetime
www.garmin.cz, 2490 Kč s DPH
Třináctistovka patří na opačný konec spektra –mezi nejlevnější přístroje s licencí pro doživotní aktualizaci map, v tomto případě mapy Atlas Czech. Nicméně budete-li někdy v budoucnu potřebovat nabídku map rozšířit, nic nebrání nahrání dalších na kartu microSD, pro niž má nüvi 1300 slot.
Zobrazení map je možné ve 2D či 3D, displej ale pochopitelně nabízí nižší rozlišení a hrubší rastr než špičkový model 3790. Napájení není řešeno přes dokovací konektor, ale přímým mini USB portem, kterým se pochopitelně navigace připojuje i k počítači. V balení naleznete vedle autoadaptéru také síťový pro nabíjení baterie doma, volitelně lze přikoupit i držák na kolo či motocykl (přístroj ale není vodě odolný) či přijímač RDS/TMC. Mezi funkcemi specifickými pro Garmin potěší zejména ecoRoute.
Tou nejlepší zprávou ovšem je, že nüvi 1300 s doživotní aktualizací map České republiky můžete v HD Worldu vyhrát. Stačí, když zavítáte na stránky garmin.hdworld.cz a zodpovíte několik soutěžních otázek. Čas máte do 19. prosince, aby výherce dostal svého Garmina ještě před Vánoci.